СЛР з AED включено в цю програму медичної допомоги в Каліфорнії, оскільки вона потрібна для перевірки навичок для реєстрації в Каліфорнії. [1] Ця сторінка призначена для загальних знань щодо серцево-легеневої реанімації, є окремі сторінки для детальніших змін, внесених до серцево-легеневої реанімації дітей і немовлят .

Серцево-легенева реанімація (СЛР) — це серія негайних дій, які необхідно вжити для відновлення надходження збагаченої киснем крові до мозку та органів людини, коли вона страждає від раптової зупинки серця (РСС) . Якщо протягом кількох хвилин не відновити надходження збагаченої киснем крові до мозку, жертва може померти або отримати незворотні пошкодження мозку.

СЛР

СЛР призначають пацієнтам, які не реагують і не дихають, або мають патологічне дихання (тобто агональне дихання) і відсутність чіткого пульсу. АЗД слід використовувати, як тільки він стане доступним, а заходи Advanced Life Support (ALS) повинні виконуватися навченим персоналом якомога швидше. Етапи СЛР включають:

 1. Переконайтеся, що територія безпечна для вас і вашого пацієнта, і надягніть відповідні ЗІЗ (PENMAN).
 2. Перевірте пильність/чутливість за допомогою дотику плеча (AVPU).
 3. Увімкніть або (попросіть когось активувати) 911 або зателефонуйте в резервну службу ALS, якщо це необхідно, також, якщо вона ще не доступна, принесіть або попросіть когось принести АЗД до пацієнта.
 4. Покладіть людину на спину на тверду поверхню.
 5. Відкрийте дихальні шляхи пацієнта за допомогою техніки нахилу голови та підняття підборіддя.
 6. Одночасно оцінюйте пульс на сонній артерії у дорослих ( пульс на плечі у дітей і немовлят) і дихання протягом не більше 10 секунд.
 7. Якщо пацієнт не реагує і не дихає або має ненормальне дихання (тобто агональне дихання) і немає остаточного пульсу, негайно почніть компресії грудної клітки щонайменше на 2 дюйми в глибину (≥ 1/3 передньо-задньої глибини грудної клітки у дітей). або немовлят) зі швидкістю 100-120 стискань за хвилину, що дозволяє повністю відкинути грудну клітку. (Додаткову інформацію див. на бічній панелі самооцінки).
 8. Після виконання 30 компресій зробіть два (2) рятувальні вдихи за допомогою BVM , рот до рота, рот до маски або через стому , залежно від обставин. Для дітей і немовлят, якщо серцево-легеневу реанімацію виконують двоє рятувальників, співвідношення компресій та вентиляції змінюється на 15:2.
 9. Після того, як було зроблено два рятувальні вдихи, негайно відновіть компресію грудної клітки .
 10. Повторіть цикл із 30 натискань на грудну клітку та двох рятувальних вдихів і використовуйте АЗД/дефібрилятор, як тільки він стане доступним. Продовжуйте серцево-легеневу реанімацію до тих пір, поки рятувальники не звільнять вас належним чином.

Якщо є додатковий персонал, міняйте компресори приблизно кожні 4-5 циклів із 30 компресій і двох вдихів (приблизно 2 хвилини), щоб запобігти втомі рятувальника та зниженню ефективності компресії.

Як виконувати компресії грудної клітки

Компресії для дорослого/дитини

 1. Одна рука накладається на іншу, з’єднавши пальці (для дуже маленьких дорослих і маленьких дітей ви можете використовувати лише одну руку).
 2. Покладіть з’єднані руки долонями вниз п’ятою долоні на нижню половину грудини пацієнта. Для середньостатистичної дорослої людини це означає, що ваш середній палець повинен бути дещо на одній лінії з соском пацієнта. Будьте обережні, щоб не розташовувати руки занадто низько, оскільки занадто низькі компресії можуть призвести до відриву мечоподібного відростка , розриву печінки тощо.
 3. Розмістіть себе так, щоб ви могли стиснути прямо вниз під кутом 90° до грудей пацієнта, повністю витягнувши руки.
 4. Стисніть на потрібну глибину зі швидкістю 100-120 стискань/хвилину, враховуючи повне відштовхування грудей після кожного стиснення. Уникайте спиратися на грудну клітку пацієнта, оскільки це не дозволить повністю відкинути грудну клітку.
  • Для дорослої людини: натисніть щонайменше на 2 дюйми (5 см), але не більше ніж на 2,4 дюйма (6 см) для кожного стиснення.
  • Для дитини: натисніть принаймні на 1/3 передньо-заднього діаметра грудної клітки для кожного стискання. Не перевищуйте глибину 2,4 дюйма (6 см).
 5. Дотримуйтесь відповідного протоколу щодо швидкості компресій до вентиляції. Для дорослих і дітей з одним рятувальником це зазвичай становить 30:2. СЛР із двома рятувальниками з дитиною використовує співвідношення компресії до вентиляції 15:2.

Компресії для немовлят

Компресії для немовлят виконуються за тими ж основними правилами, що й для дорослих і дітей, але положення рук і глибина компресії відрізняються.

 1. Розташування рук для компресій змінюється залежно від того, один чи два рятувальники.
  1. Один рятувальник: розташуйтеся збоку від пацієнта, щоб мінімізувати втрату часу під час виконання вентиляції. Помістіть два пальці в центр грудей пацієнта, трохи нижче лінії сосків.
  2. Два рятувальники: Встаньте біля ніг пацієнта. Помістіть обидва великі пальці в центр грудей пацієнта, трохи нижче лінії сосків, а руки рятувальника обіймають пацієнта. Другий рятувальник буде біля голови хворого.
 2. Стискайте зі швидкістю від 100 до 120 стискань за хвилину (120 для новонароджених) і дозволяйте повністю віддавати грудну клітку між стисканнями. Уникайте стискання пацієнта в руках при виконанні двох рятувальних компресій.
 3. Стисніть на глибину щонайменше 1/3 передньо-заднього діаметра грудної клітки пацієнта (приблизно 1,5 дюйма).
 4. Дотримуйтесь відповідного протоколу щодо швидкості компресій до вентиляції. Для СЛР одного рятувальника це 30:2, для СЛР двох рятувальників змінюється на 15:2.

Як застосовувати АЗД

Мал. 1: Звичайне застосування прокладки АЗД для дорослих.Мал. 2: Застосування АЗД для дітей/немовлят

Мал. 2: Застосування прокладки АЗД для дітей/немовлят. АЗД слід застосувати, як тільки він стане доступним. АЗД слід застосовувати під час серцево-легеневої реанімації. Використовується багато варіантів АЗД, однак усі вони складаються з чотирьох універсальних кроків із невеликими варіаціями щодо виконання кожного кроку.

Чотири універсальні кроки для роботи з АЗД:

 1. Увімкніть машину
 2. Накладайте прокладки на оголені груди пацієнтів
 3. Проаналізуйте серцевий ритм
 4. Виконайте електрошок, якщо порадить АЗД

Детальний опис Чотирьох універсальних кроків для роботи з АЗД:

 1. Увімкніть машину: зазвичай цей крок виконується натисканням кнопки з позначкою «Увімк.» або відкриттям кришки. (Якщо апарат увімкнено, він усно підказуватиме кроки роботи з АЗД)
 2. Застосуйте прокладки до оголених грудей пацієнта: розмістіть прокладки, як показано на прокладках або упаковці. (Див. Бічну панель для особливих обставин, таких як пластирі з ліками, волога шкіра, волохаті груди, прикраси тощо.)
 3. Аналізуйте серцевий ритм: цей крок зазвичай виконується одним із трьох способів. На багатьох АЗД електроди вже під’єднані до апарату, а розміщення другої електроди на грудях пацієнта завершує ланцюг, який стане процесом аналізу. На деяких АЗД електроди не під’єднані до апарату, підключіть їх зараз, і апарат запуститься процес аналізу і, нарешті, деякі машини вимагають від оператора фізичного натискання кнопки з позначкою «Аналіз», щоб почати процес аналізу. Дотримуйтеся голосових підказок, якщо не впевнені. ( Важливо: переконайтеся, що ніхто не торкається пацієнта, поки апарат аналізує серцевий ритм)
 4. Виконайте розряд, якщо АЗД порадить це: після завершення процесу аналізу апарат відобразить «Розряд рекомендовано» або «Не рекомендовано розряд». Якщо машина визначить, що розряд не рекомендований, негайно почніть серцево-легеневу реанімацію, починаючи з компресії грудної клітки. Якщо машина визначить, що рекомендовано розряд, вона почне заряджати машину до належного рівня енергії (доцільно виконувати стиснення під час зарядки машини). Після того, як пристрій заряджено, існує два способи розряду, залежно від типу АЗД, який використовується. У будь-якому випадку вербально та візуально переконайтеся, що всі осторонь від пацієнта (ніхто не торкається пацієнта), голосно сказавши "Очистити!" перед поставкою розряду.
 • Напівавтоматична машина вимагає, щоб ви фізично натиснули кнопку «Shock», яка почне блимати, коли машина буде достатньо заряджена, голосова команда буде радити людям триматися подалі.
 • Повністю автоматичний апарат автоматично виконає розряд і почне зворотний відлік до моменту, коли розряд буде поставлено, а також порадить людям триматися подалі від пацієнта. Незалежно від типу АЗД, що використовується, після того, як розряд буде доставлено, негайно починайте серцево-легеневу реанімацію, починаючи з компресії грудної клітки. Кожні дві хвилини АЗД рекомендуватиме людям відійти, щоб він міг розпочати процес аналізу, а потім знову повідомлятиме «Розряд рекомендовано» або «Не рекомендується». Якщо пацієнт не рухається і не подає ознак життя, щоразу, коли апарат повідомляє «Шок не рекомендується», негайно починайте СЛР. Якщо машина визначає розряд, рекомендується повторити процес очищення пацієнта, проведення розряду та початок СЛР.

( Примітка: після ввімкнення апарата голосові команди проведуть рятувальника через етапи роботи з цим конкретним АЗД. Попереднє ознайомлення з цими кроками призводить до швидшого застосування АЗД та більш ефективної спроби порятунку.)

Транспортне рішення

Якщо ALS не прибуває на місце події, більшість місцевих протоколів радять транспортувати пацієнта, коли відбувається одне з наступного: [2]

 • У пацієнта відновлюється пульс
 • Шість-дев'ять розрядів було проведено без відновлення спонтанного кровообігу (ROSC)
 • АЗД видає три послідовні повідомлення (розділені 2 хвилинами серцево-легеневої реанімації), що розряд не рекомендується.

Ваш локальний протокол завжди має пріоритет над цією загальною вказівкою.

Існують спеціалізовані електроди для застосування АЗД у дітей та немовлят, якщо педіатричні електроди недоступні, слід використовувати електроди для дорослих.

Документація

Документацію про проведення серцево-легеневої реанімації слід включити до звіту про лікування пацієнта (ПЛР) . Для серцевої події переконайтеся, що включено наступне:

 • Дані пацієнта: вік, стать, наявність супутніх захворювань.
 • Дані про подію: колапс був свідком чи не очевидцем, місце події, час від колапсу до початку серцево-легеневої реанімації (СЛР), якщо відомо.
 • Спостереження та втручання: початковий ритм, якщо він відомий, важливі втручання (тривалість проведення СЛР, застосування АЗД, кількість проведених розрядів) із записом часу. Зверніть увагу на час від колапсу до першої дефібриляції, якщо початковим ритмом є фібриляція шлуночків або шлуночкова тахікардія без пульсу.
 • Наслідки: відновлення спонтанного кровообігу (принаймні на 20 хвилин), транспортування або припинення СЛР

Самооцінка

Піктограма OOjs UI lightbulb.svg
Самооцінка
 • Ознайомтеся та попрактикуйтесь із таблицею навичок лікування зупинки серця
 • Переконайтеся, що ви стискаєте грудну клітку на 2 дюйма, або візуально, почувши клацання манекена серцево-легкової реанімації.
 • Використовуйте метроном , щоб перевірити швидкість 100-120 стискань за хвилину
 • Приклад GIF швидкості стиснення грудної клітки
 • Дихайте протягом 1,5-2 секунд з паузою 4-5 секунд між ними
 • Спостерігайте за підняттям і опусканням грудної клітки (посилання на відео тут), змініть положення дихальних шляхів, якщо не спостерігається
 • У тренувальних манекенах із симулятором живота переконайтеся, що живіт не наповнюється повітрям
 • Перевірте свої знання за допомогою цієї вікторини

Поради та підказки

 • Якщо ви призначаєте когось іншого, а не свого партнера, викликати резервну копію ALS, переконайтеся, що ця особа знає, що ви призначаєте її для виконання цього завдання. Укажіть, якщо потрібно, і додайте описові характеристики: «Ви в блакитній сорочці, зателефонуйте в 911 і скажіть, що у нас дорослий, який не реагує». Це усуває плутанину, яка може бути спричинена ефектом стороннього спостерігача , двозначністю та розпорошенням відповідальності. Переконайтеся, що ця особа залишається на телефоні, якщо можливо, щоб повідомити 911 про зміни в стані пацієнта, наприклад, розпочато серцево-легеневу реанімацію.
 • Призначаючи завдання іншим рятувальникам або перехожим, зменште плутанину, поставивши кожній особі конкретну мету, над якою потрібно працювати. Одна людина може подзвонити в 911, а інша піде знайти дефібрилятор, якщо його немає. Доручення сторонньому спостерігачеві кількох завдань збільшує ймовірність того, що одне або кілька завдань залишаться невиконаними.
 • Якщо пацієнт знаходиться у важкодоступному або захаращеному місці, спробуйте перемістити пацієнта на відкритий простір, де кілька рятувальників та їх обладнання можуть легко отримати доступ і пересуватися. Якщо переміщення пацієнта займе багато часу або буде надто складним для вас і вашого партнера через фактори навколишнього середовища чи вагу пацієнта, або залучіть сторонніх осіб, щоб допомогти з переміщенням, або дайте пацієнту якнайкраще.
 • Під час виконання компресій зігнуті лікті можуть зменшити глибину та ефективність компресій і призвести до швидкої втоми рятувальника. Для стискання використовуйте вагу тіла, а не плечі/грудні м’язи.
 • За відсутності рятувальної маски або BVM пацієнта можна вентилювати за допомогою методики «рот до рота», однак це рішення з боку рятувальника, оскільки рот до рота несе невід’ємний ризик передачі захворювання. Якщо ви не бажаєте або не можете виконувати рот в рот, виконуйте серцево-легеневу реанімацію лише руками (тільки компресії грудної клітки).
 • Під час проведення серцево-легеневої реанімації двома особами апарату штучної вентиляції легенів може бути корисно рахувати цикли так, як компресор підраховує компресії вголос. Це дозволяє всім учасникам не тільки знати, де ви перебуваєте в циклі надання допомоги, але й допомагає відстежувати цикли/шоки, щоб точний підрахунок можна було передати ALS або лікарні, якщо пацієнта транспортують.

Додаткові ресурси

 • СЛР новонароджених – це зовсім інша підгрупа СЛР, яка відрізняється від СЛР немовлят. Цьому специфічному типу СЛР часто не навчають під час звичайних занять з СЛР, оскільки він є дуже специфічним (тобто використовується лише тоді, коли пацієнт є новонародженим, який перебуває на перших етапах позаутробного життя), а також тому, що звичайну СЛР для немовлят також можна використовувати для цих пацієнтів. СЛР новонароджених часто навчають медсестер відділень інтенсивної терапії, фельдшерів і медсестер, а також інших спеціалістів із передовим доглядом і сертифіковано AAP (Американська асоціація педіатрії) як частина NRP (Програма реанімації новонароджених).
 • Рекомендації Американської кардіологічної асоціації щодо серцево-легеневої реанімації та невідкладної серцево-судинної допомоги 2020 р. Опубліковано: 21 жовтня 2020 р.

Список літератури

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.