Ek açıklamalar:

AED ile CPR, Kaliforniya Kaydı için beceri doğrulaması için gerekli olduğu için Kaliforniya merkezli bu EMT programına dahil edilmiştir. [1] Bu sayfa genel CPR bilgisi içindir, çocuk ve bebek CPR'sinde yapılan daha spesifik değişiklikler için ayrı sayfalar vardır .

Kardiyopulmoner Resüsitasyon (CPR), Ani Kardiyak Arrest (SCA) geçiren bir kişinin beynine ve organlarına oksijenli kan akışını eski haline getirmek için yapılması gereken bir dizi acil eylemdir . Beyne oksijenli kan akışı birkaç dakika içinde yeniden sağlanmazsa, kurban ölebilir veya geri dönüşü olmayan beyin hasarına maruz kalabilir.

kalp masajı

CPR, yanıt vermeyen ve nefes almayan veya anormal solunumu olan (örn. Agonal solunum) ve kesin nabzı olmayan hastalara uygulanır. Bir AED bulunur bulunmaz kullanılmalı ve İleri Yaşam Desteği (ALS) önlemleri, eğitimli personel tarafından mümkün olan en kısa sürede uygulanmalıdır. CPR'nin adımları şunları içerir:

 1. Alanın siz ve hastanız için güvenli olup olmadığını kontrol edin ve uygun KKD (PENMAN) giyin.
 2. Omzunuza hafifçe vurarak (AVPU) uyanıklık/tepki verebilirliği kontrol edin.
 3. Uygun şekilde 911'i etkinleştirin veya (birini etkinleştirmesi için yönlendirin) veya ALS desteğini arayın, ayrıca mevcut değilse, hastanın yanına bir AED getirin veya birisinin getirmesini sağlayın.
 4. Kişiyi sert bir yüzeye sırtüstü yerleştirin.
 5. Çeneyi hafifçe kaldırmak için başınızı eğerek hastanın hava yolunu açın .
 6. Yetişkinlerde karotis nabzını (çocuklarda ve bebeklerde brakiyal nabız ) ​​ve 10 saniyeden fazla olmayan solunumu aynı anda değerlendirin .
 7. Hasta yanıt vermiyorsa ve nefes almıyorsa veya anormal nefes alıyorsa (örn. Agonal solunum) ve kesin nabız yoksa, hemen en az 2 inç derinliğinde (çocuklarda veya bebeklerde göğsün ön-arka derinliğinin ≥ 1/3'ü) dakikada 100-120 kompresyon hızında göğüs kompresyonlarına başlayın ve tam göğüs geri tepmesine izin verin . (Ek bilgi için Öz Değerlendirme kenar çubuğuna bakın).
 8. 30 kompresyon gerçekleştirdikten sonra, uygun şekilde BVM yoluyla , ağızdan ağza, ağızdan maskeye veya stoma yoluyla iki (2) kurtarıcı nefes uygulayın . Çocuklar ve bebekler için, CPR uygulayan iki kurtarıcı varsa, kompresyonların ventilasyonlara oranı 15:2 olarak değişir.
 9. İki kurtarma nefesi uygulandıktan sonra hemen göğüs kompresyonlarına devam edin .
 10. 30 göğüs kompresyonunu ve iki kurtarıcı nefes döngüsünü tekrarlayın ve mümkün olan en kısa sürede AED/Defibrilatörü kullanın. Kurtarma personeli tarafından uygun şekilde rahatlatılana kadar CPR'ye devam edin.

Ek personel varsa, kurtarıcının yorulmasını ve kompresyon etkinliğinin azalmasını önlemek için kompresörleri yaklaşık her 4-5 döngüde bir 30 kompresyon ve iki nefes (yaklaşık 2 dakika) değiştirin.

göğüs kompresyonları nasıl yapılır

Bir Yetişkin/Çocuk İçin Kompresyonlar

 1. Parmaklarınızı birbirine kenetleyerek bir elinizi diğerinin üzerine koyun (çok küçük yetişkinler ve küçük çocuklar için isteğe bağlı olarak sadece bir elinizi kullanabilirsiniz).
 2. Birleştirilmiş ellerinizi avucunuzun içi aşağı bakacak şekilde elinizin iç kısmı hastanın göğüs kemiğinin alt yarısına yerleştirin. Ortalama bir yetişkin için bu, orta parmağınızın bir şekilde hastanın meme ucuyla aynı hizada olması gerektiği anlamına gelir. Ellerinizi çok aşağı koymaktan kaçının çünkü çok düşük uygulanan kompresyonlar ksifoid işlemin bozulmasına, karaciğerin yırtılmasına vb. neden olabilir.
 3. Kollarınız tamamen uzatılmış durumdayken hastanın göğsüne 90°'lik bir açıyla dümdüz basabilecek şekilde kendinizi konumlandırın.
 4. Dakikada 100-120 kompresyon oranında doğru derinliğe kompresyon yapın, her kompresyondan sonra göğsün tamamen geri tepmesine izin verin. Hastanın göğsüne yaslanmaktan kaçının çünkü bu, göğsün tamamen geri tepmesine izin vermeyecektir.
  • Bir yetişkin için: Her kompresyon için en az 2 inç (5 cm), en fazla 2,4 inç (6 cm) aşağı bastırın.
  • Bir çocuk için: Her kompresyon için göğsün ön-arka çapının en az 1/3'ünü aşağı bastırın. 2,4 inç (6 cm) derinliği aşmayın.
 5. Kompresyonların ventilasyonlara oranı için uygun protokolü izleyin. Tek kurtarıcısı olan yetişkinler ve çocuklar için bu genellikle 30:2'dir. Bir çocukla yapılan iki kurtarıcılı CPR, 15:2 kompresyon-ventilasyon oranı kullanır.

Bir Bebek İçin Kompresyonlar

Bir bebek için kompresyon, yetişkinler ve çocuklar için olanlarla aynı temel kuralları takip eder, ancak elin yerleşimi ve kompresyon derinliği farklıdır.

 1. Kompresyon için el yerleşimi, bir veya iki kurtarıcı olmasına bağlı olarak değişir.
  1. Bir kurtarıcı: Ventilasyon gerçekleştirirken kaybedilen zamanı en aza indirmek için kendinizi hastanın yanında konumlandırın. İki parmağınızı hastanın göğsünün ortasına, meme ucunun hemen altına yerleştirin.
  2. İki kurtarıcı: Kendinizi hastanın ayaklarının dibine konumlandırın. Her iki baş parmağınızı hastanın göğsünün ortasına, meme ucunun hemen altına, kurtarıcının elleri hastayı saracak şekilde yerleştirin. İkinci kurtarıcı hastanın başında olacaktır.
 2. Dakikada 100 ile 120 kompresyon (yenidoğan için 120) arasında bir hızda kompresyon yapın ve kompresyonlar arasında göğsün tamamen geri dönmesine izin verin. İki kurtarıcılı kompresyon uygularken hastayı ellerinizde sıkıştırmaktan kaçının.
 3. Hastanın göğsünün ön-arka çapının en az 1/3'ü (yaklaşık 1,5 inç) derinliğe kadar sıkıştırın.
 4. Kompresyonların ventilasyonlara oranı için uygun protokolü izleyin. Tek kurtarıcılı CPR için bu 30:2'dir, iki kurtarıcılı CPR 15:2 olarak değişir.

AED nasıl uygulanır

Şekil 1: Normal Yetişkin AED pedi uygulaması.
Şekil 2: Pediatrik/Bebek AED Uygulaması

Şekil 2: Pediatrik/Bebek AED pedi uygulaması. Bir AED bulunur bulunmaz uygulanmalıdır. AED, CPR devam ederken uygulanmalıdır. Kullanımda olan AED'lerin pek çok çeşidi vardır, ancak hepsi dört evrensel adımı takip eder ve her bir adımın nasıl gerçekleştirildiğine ilişkin küçük farklılıklar vardır.

Bir AED'yi çalıştırmak için Dört Evrensel Adım şunlardır:

 1. makineyi aç
 2. Hastanın çıplak göğsüne ped uygulayın
 3. Kalp ritmini analiz edin
 4. AED tarafından öneriliyorsa bir şok verin

Bir AED'yi çalıştırmak için Dört Evrensel Adımın ayrıntılı açıklaması:

 1. Makineyi Açın: Bu adım genellikle "Açık" etiketli düğmeye basılarak veya kapak açılarak gerçekleştirilir. (Makine açıldıktan sonra, AED'yi çalıştırma adımlarını sözlü olarak yönlendirecektir)
 2. Pedleri Hastanın Çıplak Göğsüne Uygulayın: Pedleri, pedlerin veya ambalajın üzerinde gösterildiği gibi yerleştirin. (İlaç yamaları, ıslak cilt, kıllı göğüs, takı vb. gibi özel durumlar için Kenar Çubuğuna bakın.)
 3. Kalp ritmini analiz edin: Bu adım genellikle üç yoldan biriyle gerçekleştirilir. Birçok AED'de pedler zaten makineye bağlıdır ve ikinci pedin hastanın göğsüne yerleştirilmesi analiz işlemi olacak bir devreyi tamamlar, bazı AED'lerde pedler makineye bağlı değildir ve makine analiz sürecini başlatır ve son olarak bazı makineler operatörün analiz sürecini başlatmak için "Analiz" etiketli bir düğmeye fiziksel olarak basmasını gerektirir. Emin değilseniz sesli uyarıları izleyin. ( Önemli: Makine kalp ritmini analiz ederken kimsenin hastaya dokunmadığından emin olun)
 4. AED tarafından öneriliyorsa bir şok verin: Analiz işlemi tamamlandıktan sonra makine "Şok tavsiye edilir" veya "Şok tavsiye edilmez" ifadesini gösterir. Makine hiçbir şokun önerilmediğini belirlerse, göğüs kompresyonu ile başlayarak hemen CPR'ye başlayın. Makine bir şokun tavsiye edildiğini belirlerse, makineyi uygun enerji ayarıyla şarj etmeye başlar (makine şarj olurken kompresyon yapmak uygundur). Makine şarj edildikten sonra, kullanılan AED'nin türüne bağlı olarak şok vermenin iki yolu vardır. Her iki durumda da yüksek sesle "Temizlik!" şok uygulanmadan önce.
 • Yarı otomatik bir makine , makine yeterince şarj olduğunda yanıp sönecek olan "Şok" düğmesine fiziksel olarak basmanızı gerektirir, sesli komut insanlara uzak durmalarını tavsiye eder.
 • Tam otomatik bir makine şoku otomatik olarak verecek ve şokun ne zaman verileceği konusunda geri sayıma başlayacak ve insanlara hastadan uzak durmalarını tavsiye edecek. Kullanılan AED'nin türü ne olursa olsun, şok verildikten sonra göğüs kompresyonlarından başlayarak hemen CPR'ye başlayın. AED her iki dakikada bir insanlara analiz sürecini başlatabilmeleri için uzak durmalarını tavsiye edecek ve ardından tekrar "Şok Önerilir" veya Şok Önerilmeyen' tavsiyesinde bulunacaktır. Hasta hareket etmiyor ve yaşam belirtileri göstermiyorsa, makine "Şok Önerilmez" ifadesini verdiğinde hemen CPR'ye başlayın. Makine bir şokun tavsiye edildiğini belirlerse, hastayı temizleme, şok verme ve CPR'yi başlatma sürecini tekrarlayın.

( Not: Makine açıldıktan sonra sesli komutlar, kurtarıcıya söz konusu AED'yi kullanma adımlarını anlatacaktır, bu adımlara önceden aşina olmak, AED'nin daha hızlı uygulanmasını ve daha verimli bir kurtarma girişimini sağlar.)

Taşıma Kararı

ALS olay yerine ulaşmıyorsa, çoğu yerel protokol, aşağıdakilerden biri meydana geldiğinde hastanın nakledilmesini tavsiye eder: [2]

 • Hastanın nabzı geri gelir
 • Kendiliğinden Dolaşımın Geri Dönüşü (ROSC) olmadan altı ila dokuz şok verildi
 • AED, şok önerilmediğine dair art arda üç mesaj verir (2 dakikalık CPR ile ayrılmış).

Yerel protokolünüz her zaman bu genel yönergeden önceliklidir.

Çocuk ve bebek AED uygulaması için özel pedler vardır , pediatrik ped yoksa yetişkin pedleri kullanılmalıdır.

Belgeler

CPR müdahalesinin belgeleri Hasta Bakım Raporuna (PCR) dahil edilmelidir . Bir kardiyak olay için aşağıdakilerin dahil edildiğinden emin olun:

 • Hasta verileri: yaş, cinsiyet ve herhangi bir komorbid durum.
 • Olay verileri: çökmeye tanık olunan veya olunmayan, olayın yeri, biliniyorsa, çökmeden kardiyopulmoner resüsitasyonun (CPR) başlangıcına kadar geçen süre.
 • Gözlemler ve müdahaleler: biliniyorsa başlangıç ​​ritmi, temel müdahaleler (KPR'nin ne kadar süre uygulandığı, AED uygulaması, verilen şok sayısı) ve kaydedilen süreler. Başlangıç ​​ritmi ventriküler fibrilasyon veya nabızsız ventriküler taşikardi olduğunda, kollapstan ilk defibrilasyona kadar geçen süreyi not edin.
 • Sonuçlar: spontan dolaşımın geri dönüşü (en az 20 dakika), nakil veya CPR'nin kesilmesi

Öz değerlendirme

OOjs UI simgesi lightbulb.svg
Öz değerlendirme
 • Kardiyak Arrest Yönetimi Beceri Sayfasını gözden geçirin ve uygulayın
 • CPR mankeninden gelen klik sesini duyarak görsel olarak göğüste 2" kompresyon yaptığınızı doğrulayın.
 • Dakikada 100-120 kompresyon oranını kontrol etmek için bir metronom kullanın
 • Göğüs sıkıştırma oranı için örnek GIF
 • Arada 4-5 saniyelik bir duraklama ile 1,5-2 saniyenin üzerinde nefes verin
 • Göğsün yükselip alçalmasını gözlemleyin (buradaki video bağlantısı), gözlenmezse hava yolunu yeniden konumlandırın
 • Mide simülatörü ile eğitim mankenlerinde mideyi hava ile doldurmadığınızdan emin olun.
 • Bu test ile bilginizi sınayın

Ipuçları ve Püf noktaları

 • ALS yedeğini almak için partnerinizden başka birini görevlendiriyorsanız, o kişinin bu görev için onu atadığınızı bildiğinden emin olun. Gerekirse işaret edin ve tanımlayıcı özellikler ekleyin: "Mavi gömlekli, 911'i arayın ve yanıt vermeyen bir yetişkinimiz olduğunu söyleyin". Bu, seyirci etkisi , belirsizlik ve sorumluluğun dağılmasından kaynaklanabilecek kafa karışıklığını ortadan kaldırır . Mümkünse, hastanın durumundaki değişiklikleri (örn. CPR başlatıldı) 911'i güncellemek için o kişinin telefonda kaldığından emin olun.
 • Diğer kurtarıcılara veya görgü tanıklarına görevler verirken, her kişiye üzerinde çalışacakları belirli bir hedef vererek kafa karışıklığını azaltın. Bir kişi 911'i arayabilir, diğeri ise eğer yoksa bir defibrilatör bulmaya gider. Seyirciye birden fazla görev vermek, bir veya daha fazla görevin tamamlanmama olasılığını artırır.
 • Hasta ulaşılması zor veya dağınık bir alandaysa, hastayı birden fazla kurtarıcının ve ekipmanlarının kolayca erişebileceği ve hareket edebileceği açık bir alana taşımaya çalışın. Çevresel faktörler veya hastanın ağırlığı nedeniyle hastanın taşınması uzun zaman alacaksa veya siz ve eşiniz için çok zorsa, ya hareket konusunda yardımcı olmaları için çevredeki kişileri görevlendirin ya da hastayı elinizden geldiğince tedavi edin.
 • Kompresyon uygularken, bükülmüş dirsekler kompresyonların derinliğini ve etkinliğini azaltabilir ve kurtarıcının daha çabuk yorulmasına neden olabilir. Sıkıştırmak için omuzlarınızı/göğüslerinizi değil, vücut ağırlığınızı kullanın.
 • Kurtarma maskesi veya BVM olmadığında, Hasta ağızdan ağza teknikle havalandırılabilir, ancak ağızdan ağza hastalığın bulaşma riskini taşıdığı için bu, kurtarıcının bir yargı kararıdır. Ağızdan ağza uygulama yapmak istemiyorsanız veya yapamıyorsanız, yalnızca elle CPR uygulayın (yalnızca göğüs kompresyonları).
 • İki kişilik CPR gerçekleştirirken, kompresör kompresyonları yüksek sesle sayarken ventilatörün döngüleri sayması yararlı olabilir. Bu, ilgili herkesin yalnızca bakım döngüsünün neresinde olduğunuzu bilmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda döngüleri/şokları takip etmeye de yardımcı olur, böylece hasta nakledilirse ALS'ye veya hastaneye doğru bir sayım yapılabilir.

Ek kaynaklar

 • Yenidoğan CPR, bebek CPR'sinden ayrı, tamamen farklı bir CPR alt kümesidir. Bu spesifik CPR türü, çok spesifik olduğundan (yani, yalnızca hasta, rahim dışındaki yaşamın ilk aşamalarında olan bir yenidoğan olduğunda kullanılır) ve normal bebek CPR'si de bu hastalar için kullanılabileceğinden, genellikle normal CPR sınıflarında öğretilmez. Neonatal CPR, genellikle NICU hemşirelerine, uçuş sağlık görevlilerine ve hemşirelere ve diğer ileri düzey bakım sağlayıcılarına öğretilir ve NRP'nin (Yenidoğan Canlandırma Programı) bir parçası olarak AAP (Amerikan Pediatri Derneği) tarafından onaylanmıştır.
 • 2020 Amerikan Kalp Derneği Kardiyopulmoner Resüsitasyon ve Acil Kardiyovasküler Bakım Kılavuzu Yayınlandı: 21 Ekim 2020

Referanslar

Discussion[View | Edit]

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.