מסנן מים על בסיס UV

הדרישות של סינון מי גשם שונות מאלה של סינון אספקת מים עירונית ומערכת הנהרות, שעשויות לכלול כימיקלים משבשי אנדוקריני, תרופות, כימיקלים חקלאיים וכימיקלים תעשייתיים, ושפכים לא מעובדים של בני אדם ובעלי חיים. מי גשם, לעומת זאת, בדרך כלל צריך רק: כל מזהמים בשמים, חלקיקי אבק, זפת על גגות, וכל מוצר כימי שיכול לשמש לכל דבר על/בתוך משטח התקה.

סוגים

בעת בחירת מסננים חפש:

  • קצב זרימה דרך מסנן והשפעה על סיום לחץ המים
  • אילו מוצקים מרחפים ומזהמים הוא יכול להסיר
  • רצף של מסננים שונים המבוססים על הסרת מוצקים ומזהמים
  • עֲלוּת

רצף מסננים עבור מערכות ליגת מי גשמים באיסלה אורבנה : לא כל המסננים הבאים משמשים בכל מערכת. רוב סוליות המערכות כוללות את מסנן המשקעים הקפלים ואחריו את מסנן הפחם הפעיל. שני מסננים אלו לבדם יכולים לעזור לטהר את המים מספיק לשימושים ביתיים.

מסנן משקעים קפלים

מסיר משקעים. הקפלים במסנן זה מספקים שטח פנים מוגדל להסרה מוגברת של משקעים. הקפלים גם מאפשרים עלייה קטנה בקצב הזרימה, אולם עלייה בקצב הזרימה יכולה גם להפחית במידת מה את הסרת המשקעים. מסננים אלו ארוזים כמחסניות הניתנות להסרה ולניקוי ידני בעזרת ריסוס ישיר לתוך קפלי המסנן. העלות נעה בין 8-30 דולר.

מסנן משקעים 100 מיקרון

מסיר משקעים קטנים עד 100 מיקרומטר. עשוי לעתים קרובות מפוליפרופילן פצע.

מסנן פחם פעיל

פחם פעיל הוא פחם מעובד שהוא נקבובי יותר ויותר ויש לו שטח פנים גדול יותר עבור ספיחה ותגובות כימיות אחרות. לגרם אחד של פחם פעיל יש שטח פנים העולה על 500 מ"ר. מזהמים במים נמשכים לפחמן ומתלכדים לפני השטח של הפחמן בשכבות דקות. המשמעות היא שניתן לנקות את מסנני הפחם הפעיל מהמזהמים הללו ולעשות בהם שימוש חוזר.

פחמן פעיל יכול להסיר: נחושת, כלור, פחמימות וחומרים אורגניים מומסים אחרים. פחמן פעיל גרגירי נמצא גם יעיל ביותר בהסרת תרופות ומשבשים אנדוקריניים. עם זאת, הוכח גם שתרכובות בעלות הידרופיליות גבוהה יותר עוברות דרך פחמן פעיל מהר יותר מאשר תרכובות הידרופוביות.

אם משתמשים במסנן אוסמוזה הפוכה, הנחת מסנן פחם פעיל זה עוזר לשמר את קרום האוסמוזה ההפוכה על ידי הסרת חומרים אורגניים וכלור שמפרקים את הממברנה. העלות נעה בין 30-80 דולר.

טכניקה אחת המתאימה להפקת פחם פעיל, פשוטה בהרבה מהתהליך הדו-שלבי המשמש באופן מסחרי, היא תהליך חד-שלבי המתאפשר על ידי שמירה על הטמפרטורה בין 700 ל-800 מעלות צלזיוס לאורך כל התהליך. לאחר התפחה בטמפרטורה זו במכונת פירוליזה פשוטה של ​​עץ כמו זו המתוארת ב"הידע" מאת לואיס דרטנל, שמרו על הטמפרטורה תוך הכנסת חמצן למשך כשעה לפני קירור מה שנשאר מהפחמן. הבעירה החלקית תפעיל את הפחמן הנותר. האנרגיה התרמית המשתחררת מהבעירה החלקית בטכנולוגיה מתאימה זו לייצור פחם פעיל משחררת חום, ומפחיתה את הצורך בדלק חיצוני לחימום הפחמן במהלך החלק החמצני של התהליך.

מסנן אוסמוזה הפוכה

  • מעולה בסינון מולקולות ויונים גדולות מתמיסות על ידי הפעלת לחץ על צד אחד של קרום חדיר באופן סלקטיבי. תהליך זה הוא ההפך מאוסמוזה טבעית שבה מים (או ממס) עוברים מאזור ריכוז המומסים הגבוה לאזור ריכוז המומסים הנמוך. המים הטהורים (או הממס) נעים כדי להשוות את המומס משני הצדדים ויוצרים לחץ הנקרא לחץ אוסמוטי. הפעלת לחץ על צד אחד הופכת את התהליך הזה ולכן נקראת אוסמוזה הפוכה.
  • אוסמוזה הפוכה היא יישום סינון נפוץ המשמש לטיהור מי ים למי שתייה .
  • יעילות הסינון תלויה בריכוז המומס, בלחץ ובקצב המים.

מסנן תאית בגודל 20 אינץ'

מסיר אבק מפחם כמו גם מיסודות קורט רבים כולל: עופרת, כספית, ארסן, אלומיניום, ברזל, פלואור, חנקן, אשלגן, כלור, גופרית ואחרים. עשוי בדרך כלל מכותנה בצפיפות גבוהה.

מסנן יוני כסף

  • ליוני כסף יש תכונות אנטיבקטריאליות על ידי עיכוב הן את הצמיחה של אורגניזמים חיידקיים והן את העברת האותות שלהם. [1]
  • שני לוחות כסף מוכנסים לצנרת מים ומטענים מתחלפים על פני שני הלוחות יוצרים קשתות שבהן יוני כסף קופצים למים.

מסנני מים קרמיים

Octicons puzzle-piece.svg
ממסנני מים קרמיים
מסנן קרמי חימר-נסורת קטן

מסנני מים קרמיים , מסנני סירים, מטהרי מים קרמיים או מסנני מים מכסף קרמי הם סירי קרמיקה העשויים מתערובת של חימר ונסורת שנשרפה בטמפרטורה נמוכה יחסית.

הדוגמה הידועה ביותר לשימוש שלהם לסינון מים בעולם המתפתח מגיעה מ-Poters for Peace, שיש להם תהליך לייצור המוני של מסננים כאלה, שגם הם ספוגים בכסף כדי להרוג חיידקים ווירוסים מזיקים. מסננים המיוצרים בהמוניהם הם בהחלט לא המקרה היחיד או הדרך האפשרית להשגת מסנני חרס קרמיים, שכן המשאבים הדרושים, חימר, נסורת ומים, זמינים ברוב חלקי העולם, ותהליך הייצור פשוט יחסית.

סינון חול איטי

Octicons puzzle-piece.svg
מסינון חול איטי
פילטר חול איטי.jpg

מסנני חול איטיים מתאימים לטיפול במים ברמה קהילתית או עירונית, ומספקים תפוקה איכותית מאוד של מים בהפעלה פשוטה יחסית, ומשמשים במדינות עשירות כמו גם בקהילות עניות .

מסנני חול איטיים פועלים בכך שהם מאפשרים לכוח הכבידה לשאוב מים דרך אמצעי סינון המורכב מחול וחצץ . סוג סינון זה שונה מסינון כבידה בכך שמערכות סינון כבידה מתוכננות בדרך כלל לשטיפה חזרה, כאשר המסנן נסתם. בסינון חול איטי, השכבה העליונה של החול פועלת ללכידת מוצקים מפושטים ולכן כאשר המסנן נסתם במקום לשטוף בחזרה את כל המערכת רק שכבת החול העליונה מוסרת ומושלכת. זה חוסך למפעילי מערכת הטיפול במים את הוצאות הצורך בתכנון מערכת שטיפה לאחור.

החסרונות שלו הם השטח הגדול בשימוש וזמני השבתה מדי פעם לאחר תחזוקה; אולם ניתן לצמצם את שני אלה על ידי שינוי מערכת התחזוקה, וחריש במקום גירוד פני השטח.

מסנן ה-Biosand לוקח את פונקציונליות ניקוי המים של מסנן חול איטי ומרכז אותו לנקודת שימוש קטנה יותר/מכשיר ביתי.

סוואלס

Octicons puzzle-piece.svg
מסוואלס
Diggingtrenchswales.jpg

סוואלים יכולים לנתב מחדש מים הרחק מאזורים רגישים, כגון בית מרתף או צמחים רגישים למים. הם פועלים כמסנן מים עם אדמה כתווך ואוגרים מים מסופות גשם ומנזרי שלג עד לסינון דרך האדמה. לאחר שהמים יסוננו דרך האדמה, הם יטעינו את מי התהום המקומיים.

סוואלים מכוסים או מכוסים חלקית בדשא יכולים לשמש כשבילי הליכה. עם זאת, הם לא יהיו מתאימים בתקופות רטובות מכיוון שהם יהיו מתחת למים, או רכים ובוציים.

פרויקטים קשורים

ראה גם

קישורים חיצוניים

הפניות

  1. Shrivastava,Siddhartha; ברה,טנמאי; רועי,ארנב; סינג,ג'נדרה; Ramachandrarao, P; ודש, דבבראתא. אפיון השפעות אנטיבקטריאליות משופרות של ננו-חלקיקי כסף חדשים. http://iopscience.iop.org/0957-4484/18/22/225103
FA info icon.svgזווית למטה icon.svgנתוני עמוד
מילות מפתחאיכות מים , מים , גלריית איכות מים , גלריית מים
SDGSDG06 מים נקיים ותברואה
מחבריםלוני גרפמן
רישיוןCC-BY-SA-3.0
שפהאנגלית (he)
תרגומיםספרדית , בנגלה , טורקית , קוריאנית , סינית , שוודית , אינדונזית
קָשׁוּר7 דפי משנה , 29 עמודים מקשרים כאן
כינוייםמסנני מים
פְּגִיעָה2,035 צפיות בעמוד
נוצר16 באפריל 2007 מאת כריס ווטקינס
שונה21 במרץ 2024 מאת אמיליו וליס
Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.