UV bazlı su filtresi

Yağmur suyunun filtrelenmesinin talepleri, endokrin bozucu kimyasallar, ilaçlar, tarım kimyasalları ve endüstriyel kimyasallar ile işlenmemiş insan ve hayvan atık sularını içerebilen belediye ve nehir sistemi su kaynaklarının filtrelenmesinden farklıdır. Öte yandan yağmur suyunun genellikle yalnızca aşağıdakilere sahip olması gerekir: gökyüzündeki kirletici maddeler, toz parçacıkları, çatılardaki katran ve toplama yüzeyi üzerinde/içinde herhangi bir şey için kullanılabilecek her türlü kimyasal ürün filtrelenir.

Türler

Filtreleri seçerken şunlara bakın:

  • Filtreden geçen akış hızı ve su basıncının sona ermesine etkisi
  • Hangi askıdaki katı maddeleri ve kirletici maddeleri giderebilir?
  • Hangi katıların ve kirletici maddelerin giderildiğine bağlı olarak farklı filtrelerin sırası
  • Maliyet

Isla Urbana yağmur suyu toplama sistemleri için Filtre Sırası : Aşağıdaki filtrelerin tümü her sistemde kullanılmaz. Taban sistemlerinin çoğunda kıvrımlı tortu filtresi ve ardından aktif karbon filtresi bulunur. Bu iki filtre tek başına suyun evsel kullanım için yeterince arıtılmasına yardımcı olabilir.

Kıvrımlı Tortu Filtresi

Tortuları giderir. Bu filtredeki kıvrımlar, tortuların daha fazla uzaklaştırılması için daha fazla yüzey alanı sağlar. Kıvrımlar aynı zamanda akış hızında küçük bir artışa da izin verir, ancak akış hızındaki bir artış aynı zamanda tortu giderimini de bir miktar azaltabilir. Bu filtreler, çıkarılabilen ve filtrenin kıvrımlarına doğrudan püskürtülerek manuel olarak temizlenebilen kartuşlar halinde paketlenmiştir. Maliyeti 8-30$ arasında değişmektedir.

100 Mikron Tortu Filtresi

100 mikrometreye kadar küçük tortuları giderir. Genellikle yara polipropilenden yapılır.

Aktif karbon filtresi

Aktif karbon, giderek daha gözenekli hale gelen ve adsorpsiyon ve diğer kimyasal reaksiyonlar için daha geniş bir yüzey alanına sahip olan işlenmiş kömürdür. 1 gram aktif karbonun yüzey alanı 500 m2'yi aşmaktadır. Sudaki kirletici maddeler karbon tarafından çekilir ve ince tabakalar halinde karbon yüzeyine yapışır. Bu, aktif karbon filtrelerin bu kirletici maddelerden temizlenebileceği ve yeniden kullanılabileceği anlamına gelir.

Aktif Karbon şunları giderebilir: bakır, klor, karbonhidratlar ve diğer çözünmüş organik maddeler. Granül aktif karbonun ayrıca farmasötiklerin ve endokrin bozucuların giderilmesinde oldukça etkili olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, daha yüksek hidrofilikliğe sahip bileşiklerin aktif karbondan hidrofobik bileşiklere göre daha hızlı geçtiği de gösterilmiştir.

Ters ozmoz filtresi kullanılıyorsa, bu Aktif Karbon Filtrenin yerleştirilmesi, membranı bozan organik maddeleri ve kloru gidererek ters ozmoz membranının korunmasına yardımcı olur. Maliyeti 30-80$ arasında değişmektedir.

Aktif karbon üretmek için ticari olarak kullanılan iki aşamalı süreçten çok daha basit olan uygun bir teknik, işlem boyunca sıcaklığın 700 ila 800 santigrat derece arasında tutulmasıyla sağlanan tek adımlı bir işlemdir. Lewis Dartnell'in The Knowledge adlı eserinde anlatıldığı gibi basit bir ahşap piroliz makinesinde bu sıcaklıkta karbonizasyondan sonra, karbondan geriye kalanları soğutmadan önce yaklaşık bir saat boyunca oksijenin içeri girmesine izin vererek sıcaklığı koruyun. Kısmi yanma kalan karbonu aktive edecektir. Aktif karbon yapmak için bu uygun teknolojide kısmi yanmayla açığa çıkan termal enerji, ısıyı açığa çıkarır ve sürecin oksijenli kısmı sırasında karbonu ısıtmak için harici yakıt ihtiyacını azaltır.

Ters Osmoz Filtresi

  • Seçici geçirgen bir zarın bir tarafına basınç uygulayarak büyük molekülleri ve iyonları çözeltilerden filtrelemede mükemmeldir. Bu süreç , suyun (veya çözücünün) yüksek çözünen madde konsantrasyonunun olduğu bölgeden düşük çözünen madde konsantrasyonunun olduğu alana geçtiği doğal ozmozun tersidir . Saf su (veya çözücü), her iki taraftaki çözünen maddeyi eşitlemek için hareket ederek ozmotik basınç adı verilen basıncı oluşturur. Bir tarafa basınç uygulanması bu süreci tersine çevirir ve bu nedenle ters ozmoz olarak adlandırılır.
  • Ters ozmoz, deniz suyunun arıtılarak içme suyuna dönüştürülmesinde kullanılan yaygın bir filtreleme uygulamasıdır .
  • Filtrelemenin etkinliği çözünen maddenin konsantrasyonuna, basınca ve su oranına bağlıdır.

20" Selüloz Filtre

Kömürdeki tozun yanı sıra kurşun, cıva, arsenik, alüminyum, demir, flor, nitrojen, potasyum, klor, kükürt ve diğerleri gibi birçok eser elementi de temizler. Genellikle yüksek yoğunluklu pamuktan yapılır.

Gümüş İyon Filtresi

  • Gümüş iyonları, hem bakteriyel organizmaların büyümesini hem de sinyal iletimini engelleyerek antibakteriyel özelliklere sahiptir. [1]
  • Su borularına iki gümüş plaka yerleştirilir ve gümüş iyonlarının suya atladığı yaylar oluşturularak iki plaka boyunca yükler dönüşümlü olarak uygulanır.

Seramik su filtreleri

Octicons yapboz parçası.svg
Seramik su filtrelerinden
Küçük Kil-Talaş Seramik Filtre

Seramik su filtreleri , tencere filtreleri, seramik su arıtma cihazları veya seramik gümüş su filtreleri, nispeten düşük sıcaklıkta pişirilen kil ve talaş karışımından yapılan seramik kaplardır.

Gelişmekte olan dünyada suyu filtrelemek için kullanımlarının en iyi bilinen örneği, aynı zamanda zararlı bakteri ve virüsleri öldürmek için gümüşle emprenye edilen bu tür filtreleri toplu olarak üreten bir prosese sahip olan Potters for Peace'den geliyor. Bu tür seri üretilen filtreler, seramik kil filtreleri elde etmenin tek örneği veya olası yolu kesinlikle değildir; çünkü ihtiyaç duyulan kaynaklar, kil, talaş ve su, dünyanın çoğu yerinde mevcuttur ve üretim süreci nispeten basittir.

Yavaş kum filtreleme

Octicons yapboz parçası.svg
Yavaş kum filtrasyonundan
Yavaş kum filtresi.jpg

Yavaş kum filtreleri topluluk veya belediye düzeyinde su arıtımı için uygundur ve nispeten basit bir işlemle çok yüksek kalitede su çıkışı sağlar ve yoksul toplulukların yanı sıra zengin ülkelerde de kullanılır .

Yavaş kum filtreleri, yerçekiminin kum ve çakıldan oluşan bir filtre ortamından su çekmesine izin vererek çalışır . Bu tür filtreleme, yerçekimi filtreleme sistemlerinin, filtre tıkandığında genellikle geri yıkanacak şekilde tasarlanması açısından yerçekimi filtrelemesinden farklıdır. Yavaş kum filtrelemesinde kumun üst katmanı, çözünmüş katı maddeleri hapseder ve böylece filtre tıkandığında, tüm sistemi geri yıkamak yerine yalnızca kumun üst katmanı çıkarılır ve atılır. Bu, su arıtma sistemi operatörlerini bir geri yıkama sistemi tasarlama masrafından kurtarır.

Dezavantajları ise kullanılan alanın geniş olması ve bakım sonrasında ara sıra yaşanan kesintilerdir; ancak her ikisi de bakım sisteminin değiştirilmesi ve yüzeyin kazınması yerine sürülmesiyle azaltılabilir.

Biosand filtresi, Yavaş kum filtresinin su temizleme işlevini alır ve onu daha küçük bir kullanım noktası/ev cihazında yoğunlaştırır.

Swales

Octicons yapboz parçası.svg
Swales'tan
Siper kazma.jpg

Kanallar, bodrum katı veya suya duyarlı bitkiler gibi hassas alanlardan suyu yeniden yönlendirebilir. Ortamı toprak olan bir su filtresi görevi görürler ve yağmur fırtınalarından ve kar akışından gelen suyu topraktan filtrelenene kadar depolarlar. Su topraktan süzüldükten sonra yerel yeraltı suyunu besleyecektir.

Üzeri çimle kaplı veya kısmen kaplanmış hendekler yürüyüş yolu olarak kullanılabilir. Ancak su altında veya yumuşak ve çamurlu olacağından yağışlı dönemlerde uygun olmayacaktır.

İlgili Projeler

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Referanslar

  1. Shrivastava,Siddhartha; Bera, Tanmay; Roy, Arnab; Singh, Gajendra; Ramachandrarao, P; ve Dash, Debabrata. Yeni gümüş nanopartiküllerin geliştirilmiş antibakteriyel etkilerinin karakterizasyonu. http://iopscience.iop.org/0957-4484/18/22/225103
FA bilgi simgesi.svgAşağı açı simgesi.svgSayfa verileri
Anahtar Kelimelersu kalitesi , su , su kalitesi galerisi , su galerisi
Sürdürülebilir Kalkınma HedefiSDG06 Temiz su ve sanitasyon
YazarlarLonny Grafman
LisansCC-BY-SA-3.0
Dilİngilizce (tr)
Çevirilerİspanyolca , Bangla , Korece , İsveççe , Çince
İlgili5 alt sayfa , 26 sayfa buraya bağlantı
Takma adlarSu filtreleri
Darbe2.035 sayfa görüntüleme
Oluşturuldu16 Nisan 2007 , Chris Watkins
Değiştirilmiş23 Ekim 2023 , StandardWikitext botu tarafından
Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.