mqdefault.jpgYouTube_icon.svg
Ek açıklamalar:

AVPU ölçeği LOC'yi değerlendirmenin hızlı bir yöntemidir. Hastanın LOC'si A, V, P veya U olarak rapor edilir.

A

Uyarı. Hasta uyanıktır ve etrafına bakıyor ve sorulara kolayca yanıt veriyor veya konuşmayı başlatıyor. NOT: Uyarı seviyesinin altındaki her şey bilinçsizdir; oradan hastanın bilincinin ne kadar açık olduğunu tespit etmemiz gerekiyor. Bir hasta, uyaranlara tepki vererek bilinçsiz olabilir veya tepkisiz olabilir.

V

Sözlü uyaranlara yanıt verir . Bu, hastanızın yalnızca sözlü olarak sorulduğunda yanıt verdiğini gösterir. Hastanın uygun veya uygunsuz tepkiler verip vermediğini not etmek de önemlidir. Hastanıza "Adın ne?" diye sorarsanız. ve "Bilmiyorum" ya da "dans eden kaplumbağalar" gibi sıra dışı bir yanıt verirse bu uygunsuz bir yanıt olur ve sözlü yanıt vermesine rağmen uygun şekilde yönlendirilmediğini gösterir. Yanıtın normal mi yoksa yüksek ses uyarılarına mı verildiğine dikkat edin ve hastanın işitme bozukluğu olabileceğini göz önünde bulundurun. Sağırlık, değişen bir bilinç düzeyi olarak düşünülmemelidir.

P

Acıya yanıt verir . Bunu yalnızca hasta sözlü uyaranlara yanıt vermiyorsa test edin. Hastanın omzunu nazikçe fakat sıkı bir şekilde sıkıştırın veya göğüs kemiğini ovun. Hastanın inleyip inlemediğini veya uyarandan geri çekilip çekilmediğini not edin.

sen

Tepkisiz . Hasta bir taraftaki ağrılı uyarana yanıt vermiyorsa diğer tarafı deneyin. Hareket etmeden veya ses çıkarmadan gevşek kalan bir hasta tepkisizdir.

Hasta uyanık değilse Glasgow Koma Skalası ile değerlendirin . Glasgow Koma Ölçeği, hastanın göz açmaya verdiği en iyi tepkiye, sözel tepkiye ve motor tepkiye dayalı olarak hastanın tepkilerinin sayısal olarak puanlanmasına dayanan bir değerlendirmedir. Hastanın puanı (3 ila 15), en yüksek göz açma, sözel yanıt ve motor yanıt puanlarının toplanmasıyla belirlenir.

Öz değerlendirme

OOjs kullanıcı arayüzü simgesi ampul.svg
Öz değerlendirme
FA bilgi simgesi.svgAşağı açı simgesi.svgSayfa verileri
Anahtar Kelimelertıbbi , travma
YazarlarCatherine Mohr
LisansCC-BY-SA-4.0
Dilİngilizce (tr)
Çevirilerİspanyolca , Türkçe , Çince , Endonezyaca , Vietnamca
İlgili5 alt sayfa , 26 sayfa buraya bağlantı
Darbe5.129 sayfa görüntüleme
Oluşturuldu26 Eylül 2020 , Emilio Velis
Değiştirilmiş23 Ekim 2023 , Bakım komut dosyasına göre
Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.