Şekil 1: Açık Şırınga Pompası Çerçevesine takılan tüm basılı parçalar

Pompayı ticari olarak satılan şırınga pompalarına daha benzer hale getiren Açık kaynaklı şırınga pompası projesinde yapılan çeşitli değişiklikler . Bu modifikasyonlar temel pompaya marjinal maliyet ekler ve açık kaynaktır.

STL dosyaları: [1]

Motoru çalıştırmadan itici bloğu hareket ettirmek için kaçış mekanizması.

Mevcut pompa tasarımı, bir şırınga yüklemek için motorun çalıştırılmasını gerektirir. Ticari pompalar, şırıngayı yüklemek için tahrik vidasını ayırma özelliğine sahiptir. Bu modifikasyon, tahrik vidasını takmak için ince bir 3 boyutlu baskılı bıçak kullanır. Bıçak, itici blokta yazılı bir yuvaya sığar ve vidayla teması sürdürmek için bir lastik bant tarafından sağlanan kuvveti kullanır.

Dezavantajı, bıçağın tahrik vidası üzerinde daha kolay kayabilmesidir. Bu, pompanın kalın sıvılarla karşılaşılan daha yüksek pompalama kuvvetleri için uygun olmayabileceği anlamına gelir. Bu, devre dışı bırakılabilen bir bıçakta yarım somun kullanılarak düzeltilebilir. Daha küçük diş açısına sahip bir vida (ACME tahrik vidası gibi) kullanmak da kaymayı önleyebilir.

Şekil 1: Açık Şırınga Pompası Çerçevesine takılı İtici Blok
Şekil 2: Bıçağı dişli çubuk yolunda gösteren çerçeveden çıkarılmış
Şekil 3: Bıçaksız
Şekil 4: Bıçak

Kolay çıkarılmasını sağlamak için şırınga kelepçesini açın

Şırıngayı çıkarmak ve yenisini yüklemek, dört cıvatanın çıkarılmasını gerektirir. Ticari pompalarda damlalı şırınga tutucular bulunur ve bu yeni parçalar bu işlevselliği kolaylaştırır. Dört cıvatanın yalnızca gevşetilmesi gerekir ve şırınga içeri ve dışarı kayabilir. Sıkı olduklarında, şırınganın yukarı doğru itilmesini önlemek için yeterli sürtünme sağlarlar.

Şekil 1: Açık Şırınga Pompası Çerçevesine takılı şırınga kelepçesi
Şekil 2: Şırınga olmadan gevşetilecek dört cıvata gösteriliyor
Şekil 3: Sabit somunları gösteren çerçeveden çıkarılmış

EasyDriver ile Arduino Kontrolü

EasyDriver'ı kullanmak, birkaç motor kontrol cihazıyla tam bir motor kalkanı kullanmaya kıyasla düşük maliyetli, açık kaynaklı bir alternatiftir. EasyDriver, kademeli çalışmayı kolaylaştırmak için Arduino için AccelStepper kitaplığı ile uyumludur.

Şekil 1: Arduino Uno ve EasyDriver'a bağlı dolu pompayı gösteriyor

EasyDriver: [2]

Ayrıca bakınız

Discussion[View | Edit]

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.