Önerilen Biyogaz Yakıtlı BRÜLÖRLER

Çoğu biyogaz sisteminin tasarımı, 6 milyondan fazla sistemin kullanımda olduğu Çin Sabit Kubbesine (CFD) (Şekil 1) veya 2,9 milyondan fazla sistemin kullanımda olduğu Hindistan Yüzer Örtüye (IFC) kadar izlenebilir. (İncir. 2). Filipin BioDigester Ev Biyogaz Sistemi (HBS) her iki tasarımın da bir ürünüdür [1] (Şekil 3).

Başlıca avantajları, inşa edilmesinin daha kolay olması, daha az pahalı olması ve çalıştırılması ve bakımının (temizlik ve onarım) daha basit olmasıdır. Uzman duvarcılık becerilerinin gerekli olmadığı ve her yerde bulunabilen yaygın ve ucuz malzemeler kullanılarak yapılabilen bir Kendin Yap (DIY) projesi olarak inşa edilebilir.

1-2 domuzun 1 L (L=litre) dışkıladığı domuz gübresinden aşağıdaki oranda biyogaz üretilebilir:

 • 20L/gün = ayda 250 Peso [2] biyogaz
 • 40L/gün = ayda 500 Peso [2] biyogaz
 • 60L/gün = ayda 750 Peso [2] biyogaz

Bu projede açıklanan plan 8 metreküplük bir çürütücü içindir (Şekil 3). Günde 80 L domuz gübresinden ayda1.000 Pesoya [2] kadar biyogaz üretebilir .

Diğer avantajlar

 • İnşa edilmesi zor, pahalı ve sızdırmaya yatkın bir beton kubbeye ihtiyaç duymaz.
 • Aşındırıcı, pahalı ve çalıştırılması zor olan yüzer (metal) kapağa ihtiyaç duymaz.
 • Korozyona neden olan, zahmetli ve sızıntıya yatkın bir karıştırma sistemine ihtiyaç duymaz.
 • HBS'nin çalıştırılması kolay ve rahat olan basit bir tortu giderme işlemi vardır.
 • HBS, tıkanma ve sızıntı gibi boru sorunlarını en aza indirmek için mutfağa veya gazın kullanılacağı yere daha yakın konumlandırılabilir.

Başlatma talimatları

Filipin BioDigester HBS [3]
 1. Aşılama maddesinin hazırlanması: inşaattan üç hafta önce, 100 L gübreyi 200 L'lik bir varile koyun ve 50 L ila 100 L su ile iyice karıştırın. Mümkünse daha fazla hazırlık yapmak daha iyidir.
 2. HBS tamamlandıktan sonra (tüm yüzeyler tamamen kurutulur), hazırlanan tüm aşılayıcıyı HBS'ye dökün.
 3. Çıkış bölmesi yarıya kadar HBS'ye gübre (1:1 oranında suda iyice çözülmüş) eklemeye devam edin.
 4. Biyogaz çıkış vanası kapalıyken birkaç gün sonra HBS kapağı şişmeye başlamalıdır (bu, gazla dolduğunu gösterir).
 5. Üretilen gazı yakmayı veya yakmayı deneyin. Üretilen gaz biyogaz değil CO2 olduğundan ilk birkaç gün veya hafta boyunca tutuşmamalıdır. CO2 aslında alevleri veya yangını söndürür.
 6. Gerektiğinde günlük olarak gübre eklemeye devam edin. Besleme, herhangi bir olumsuz etki olmaksızın ara sıra atlanabilir.

İnşaat talimatları

Biyosindirici kesiti AA.JPG
Biyosindirici kesiti BB CC.JPG
 1. HBS için gazın kullanılacağı yere yakın bir yer seçin. (Gübre toplayıp besleme için HBS'ye getirmenizi öneririz.)
 2. Kökleri sindiricinin duvarlarını kırabilecek ağaçlardan uzakta bir yer seçin. (Minimum alan: 2,5 mtr x 3,0 mtr)
 3. 2,5 mx 2,5 m genişliğinde ve 2,0 m derinliğinde zemini kazın.
 4. Temelleri ve betonarme döşemeyi oluşturun.
 5. Güçlendirilmiş CHB duvarlarını inşa edin. Zemin seviyesine ulaşıldığında, çıkış bölmesi için CHB duvarlarını düzenleyin, böylece CHB ve inşaat demiri kilitleri korunacaktır. (Çıkış bölmesine tüm CHB'leri takmayın. Kapak kurulumuyla ilgili aşağıdaki talimatlara bakın.)
 6. HBS'nin yaklaşık 1,6 mtr'lik yer altı bölümü ve 1,0 mtr'lik yer üstü bölümü vardır. (Bu EŞSİZ özellik, daha sonra çalıştırma ve bakımda anlatılacağı gibi tortuların giderilmesini hızlandırır.)
 7. CHB duvarları kuruduktan sonra giriş, çıkış ve diğer boruları takın. Tercih edilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde boru konumları aynı veya bitişik taraflara değiştirilebilir.
 8. Ankraj cıvatalarını dış duvara takın.
 9. Çıkış bölmesi için beton levhayı oluşturun ve iç ve dış duvarları sıvayın. Alçı karışımını Sahara gibi bir su sızdırmazlık maddesi ile kullanın.
 10. 6" turuncu PVC boruları ikiye bölün ve CHB bloklarının üzerine yerleştirin. Köşelere dirsekleri (yine ikiye kesilmiş) yerleştirin. Yerlerinde tutmak için gerektiği kadar harç dökün. (Bu, kapak malzemesini keskin kenarlardan korumak içindir. )
 11. Yarıya bölünmüş 6" turuncu PVC boruların yüzeylerini temizleyin ve HBS kapağını masa örtüsü takar gibi örtün.
 12. Ankraj cıvatalarının bulunduğu dış CHB duvar bölümünde, Vulca-Seal gibi 6" ila 8" genişliğinde bir sızdırmazlık maddesi şeridi uygulayın. Sızdırmazlık malzemesinin ve sıvanın iyi yapışmasını sağlayın.
 13. Kaplama malzemesi dış sıva ile ahşap kalas arasına sıkıştırıldıktan sonra dolgunun gaz geçirmez bir conta oluşturması gerektiğini unutmayın.
 14. Çıkış bölmesine bitişik duvarda, HBS kapağının takılmasına izin vermek için bazı CHB'lerin önceden çıkarılmış olması en iyisidir. Çıkarılan CHB'yi kapaktan sonra takın.

Malzeme listesi

MiktarTanımBirim Fiyatı [2]Tutar (PHP) [2]
300 adet4" CHB6.001.800,00
20 adet10 mm Savunma Çubuğu100.002.000,00
2 m³Kum500.001.000,00
0,5 m³Çakıl1.000,00500.00
20 torbaPortland Çimento175.003.500,00
10 paketSahra Mühürleyen30.00300.00
20 adetAnkraj Cıvataları50.001.000,00
2 qtVulca Mührü350.00700.00
4 adet2"x4"x8' Kereste250.001.000,00
Ara toplam11.800,00
1 grupHDPE Astar, Borular ve Bağlantı Parçaları [4]5.000,00
Toplam Malzemeler16.800,00
İş gücü4.200,00
Nezaret1.800,00
TOPLAM TUTAR22.800,00

Operasyon ve bakım

Loş ışıkta alev görülebilir...
Ancak parlak ışıkta alev kaybolabilir!
 • Sonunda (daha fazla aşılayıcı eklenirse daha erken, başlangıçta çok az aşılayıcı eklenirse veya hiç aşılanmadıysa daha geç), bir ateşin veya alevin yakılmasıyla belirtilecek şekilde biyogaz üretilecektir.
 • Uyarı! — Ortaya çıkan ateş veya alev görünmez olabilir (resme bakın).
 • Tıkanma — HBS'den bir brülöre giden bir gaz borusunu, boru giderek eğimli olacak şekilde çalıştırın. Biyogaz, akışı engelleyecek boşluklarda yoğunlaşan ve toplanan su buharı içerir.
 • Gaz boruları — Mümkün olan yerlerde daha kalın 3/4" veya 1,0" siyah PE su borusu malzemesini (çoğu hırdavat mağazasında rulo halinde mevcuttur) ve PE bağlantı parçalarını ve vanaları kullanın.
 • Tıkanıklığın açılması — Bazen, biriken yoğuşmanın HBS'ye veya brülöre geri akması için gaz borusunun bazı kısımlarını kaldırmak gerekebilir.
 • Biyogaz brülörleri — Önerilen brülörler için resimlere bakın. Orijinal valf ve gaz deliğini kullanmayın. Brülöre yüksek biyogaz akışı sağlamak için bu parçaları, burçlarla 1/2" veya 3/4" plastik küresel vanaya bağlanan 1/4" veya 3/8" boru nipeli ile değiştirin.
 • Tortu giderme — Dirseği ÇIKIŞ BORUSUNUN üzerine yapıştırmayın (PVC solvent veya çimento ile). Bu dirsek çıkış bölmesinden boru üzerinde dönebilmelidir. Biyogaz üretildikten sonra, HBS beslendiğinde fazla atık suyun dışarı akmasına izin vermek için ÇIKIŞ BORUSU açılı konuma ayarlanmalıdır. Haftada bir kez gibi planlı bir şekilde, çıkış bölmesinde biriken tortuyu dışarı atmak için ÇIKIŞ BORUSU tamamen döndürülebilir. Tortu veya çamur organik gübre olarak kullanılabilir.

Bu tasarım ve tasarımcı hakkında bilgiler

 • Yukarıda gösterilen Filipin Ev Biyogaz Sistemi (HBS) Ocak 2006'da hazırlanmıştır.
 • Ekim 2007'de güncellenen HBS2 adlı daha yeni bir sürüm de mevcuttur. Tamamen beton bir yapı kullandığından her yere düşük maliyetle inşa edilebilir. Bina planları ve talimatları ÜCRETSİZ olarak verilmektedir.
 • Yazar: Filipin BioDigesters'tan Gerardo P. Baron
 • E-posta: biyogaz .işe yarıyor @gmail .com
 • Arayın veya mesaj gönderin: +63 927 407 1142

Dış bağlantılar

Referanslar

 1. ICETT tarafından aday gösterildi ve Japonya'daki 2005 Dünya EXPO'sunda verilen Global 100 Eco-Tech Ödüllerinden birini aldı. İnternette "Baron Biyogaz" ifadesini arayın.
 2. Şuraya atla:2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 1 ABD Doları = 55,00 PHP (Filipin Pesosu)
 3. HDPE kapak yukarıda gösterildiği gibi duvarların üstüne değil, yan duvarlara bağlanacaktır. Şekli dikdörtgen yerine kare olacaktır. Artan kapasite veya hacim, derinliğin arttırılmasıyla daha ekonomik bir şekilde elde edilebilir.
 4. GPBaron'dan temin edilebilir (Maliyeti düşürmek için diğer tedarikçilerden alınan kalın PE astar matl., branda vb. kullanılabilir.)
Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.