تغییر اقلیم header.jpg

تغییر اقلیم یک تغییر مهم و پایدار در آب و هوای زمین در یک دوره طولانی است. در این مقاله به تاثیر افزایش میانگین دمای جو و اقیانوس‌های زمین از قرن نوزدهم تا کنون می‌پردازیم. [1] انتظار می رود تغییرات اقلیمی به دلیل عوامل متعددی از جمله قرار گرفتن در معرض آب و هوای شدید و ملاحظات زیرساختی،اثرات منفی بسیار بیشتری بر کشورهای در حال توسعه نسبت به کشورهای توسعه یافته داشته باشد.

راه حل های امکان پذیر

علم تغییرات آب و هوا

اگرچه وجود اثر گلخانه ای تا حد زیادی از سال 1896 شناخته شده است، [2] هنوز تعداد کمی از دانشمندان وجود دارند که نسبت به جزئیات نوشته شده در برخی گزارش های IPCC W و سایر سازمان ها انتقاد دارند. این به اصطلاح شکاکان تغییرات آب و هوایی W عموماً اطلاعات نادرست دارند یا عمداً در تلاش برای ایجاد تردید و عدم اطمینان در مورد علم هستند.

برخی از سیاستمداران، لابی‌ها و اقتصاددانان به اطلاعات نادرست از سوی «شک‌گرایان» تغییرات اقلیمی به نفع خود اشاره می‌کنند و تصویری را به تصویر می‌کشند که تغییر آب و هوا وجود ندارد، مشکلی جزئی ایجاد می‌کند، یا حتی ممکن است مفید باشد تا بتواند از اقدام برای جلوگیری از اقدام جلوگیری کند. کاهش گازهای گلخانه ای (بیشتر ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی). GWPF در بریتانیا نمونه‌ای از یک گروه لابی سیاسی است که مخفیانه توسط منافع سوخت‌های فسیلی تامین می‌شود. مقاله گاردین در مورد تامین مالی مخفی GWPF

تاثیر تغییرات آب و هوایی

بلایای طبیعی ناشی از گرمایش جهانی یا تشدید شده است

اگرچه تغییرات آب و هوایی به خودی خود ثابت شده است، اما عدم قطعیت در مورد پیش بینی اثرات هنوز وجود دارد. IPCC بسیار مطمئن است که با شروع گازهای گلخانه ای و اثرات بازخورد مثبت مرتبط با آن (به عنوان مثال انتشار متان از ذوب دائمی یخبندان، تغییر آلبدو)، تأثیرات افزایش می یابد، اگرچه شدت آنها و مقیاس های زمانی ممکن است تا حدی متفاوت باشد. نمونه هایی از تأثیرات عبارتند از:

 • افزایش تنش های گرمایی با افزایش دمای کره زمین. در حالی که برخی از مناطق مانند کانادا ممکن است تا حدودی از افزایش دما سود ببرند، تأثیرات کلی بر توانایی سیاره برای حمایت از حیات منفی خواهد بود. با افزایش دما، بسیاری از مناطق استوایی با زندگی دشمن خواهند شد.
 • تغییر الگوهای آب و هوا، به ویژه رویدادهای شدید آب و هوایی و تغییر الگوهای بارندگی، به ویژه افزایش یا کاهش سطح بارندگی. افزایش سیل و دوره های خشکسالی به طور کلی تأثیر منفی بر کشاورزی خواهد داشت . [3] [4] [5]
 • انتظار می رود که بلایای طبیعی (مانند رانش گل، طوفان و...) شدت خود را افزایش دهند. تعداد تلفات در سال 2003 = 150000 نفر: [6] [7]
 • افزایش سطح دریا [8] درصد بسیار زیادی از مزارع کشاورزی سیارات را با نمک دریا آلوده می کند و آنها را دیگر برای ادامه تولید مواد غذایی مناسب نمی سازد. [9] علاوه بر این، بسیاری از جزایر کم ارتفاع و خطوط ساحلی باید رها شوند و بسیاری از مردم مجبور به نقل مکان شوند.
 • افزایش اسیدیته اقیانوس ها با کاهش pH آب به دلیل ورودی اسید کربنیک (ناشی از حل شدن CO2 در آب)، اشکال حیاتی که به پوسته گچ متکی هستند، به طور فزاینده‌ای زنده ماندن را غیرممکن می‌دانند. این تأثیرات منفی بر بسیاری از اکوسیستم‌های اقیانوسی، به‌ویژه صخره‌های مرجانی که بیشترین تنوع زیستی را در بین هر اکوسیستم روی کره زمین دارند، خواهد داشت.

تغییرات تاریخی در آب و هوای زمین

اصطلاح "تغییر آب و هوا" اغلب برای توصیف تأثیر آلودگی ناشی از انسان بر آب و هوای زمین استفاده می شود، اما درک این نکته مهم است که تغییرات آب و هوایی نیز ناشی از پدیده های طبیعی است.

تاریخچه عصر یخبندان

آب و هوای زمین در معرض نوسانات زیادی است. اقلیم تحت سلطه عصرهای یخبندان است، [10] که دمای سطح زمین را کاهش می دهد و بخش های زیادی از سطح را در صفحات یخی می پوشاند. تا به امروز تنها پنج عصر یخبندان وجود داشته است که از 30 میلیون تا 300 میلیون سال طول کشیده است. آخرین مورد در دوره "کواترنری" رخ داد که حدود 2.5 میلیون سال پیش شروع شد و هنوز هم ادامه دارد. در بین دوره های یخبندان، قطب ها توسط یخچال های طبیعی پوشیده نمی شوند و درجه حرارت بالاتر است. آب و هوا در این دوره ها کاملاً پایدار است، اما در دوره های یخبندان تغییرات شدیدی رخ می دهد. این تغییرات دوره یخبندان (سرد) و بین یخبندان (گرم) نامیده می شود. [11] دوره های یخبندان و بین یخبندان هر 5000-15000 سال یکبار متناوب می شوند. دوره بین یخبندان کنونی 14000 سال پیش آغاز شد.

کاهش تغییرات آب و هوا

چندین گزینه برای کاهش اثرات تغییر آب و هوا وجود دارد. بسیاری از اینها (کارآمدترین آنها) تغییر سبک زندگی (یعنی توقف سوختن سوخت های فسیلی، توقف مصرف گوشت و غیره) هستند و امروزه می توانند به کار گرفته شوند. همچنین نیازی نیست منتظر باشیم تا هیچ فناوری خاصی در دسترس قرار گیرد. در عوض، فناوری ضروری در حال حاضر اینجاست. سیاستمداران اغلب تصویر متفاوتی را به تصویر می‌کشند، اما به ندرت مبتنی بر واقعیت است. گزینه های انتخاب شده عبارتند از:

 • کاهش انتشار گازهای گلخانه ای W (GHG) در جو (یعنی از طریق بهره وری انرژی،...)
 • جلوگیری از انتشار دی اکسید کربن در جو (به عنوان مثال از طریق جذب و ذخیره کربن (CCS)، بیوچار و...). با ترسیب کربن /CCS، پس از احتراق سوخت، CO 2 در یک حفره در زیر زمین ذخیره می شود.
 • دی اکسید کربن را از جو حذف کنید، به عنوان مثال از طریق مهندسی زمین لقاح اقیانوس ، کاشت درختان اضافی ، ...
 • بخشی از سیاره را از خورشید محافظت کنید، یا بخشی از نور خورشید را به فضا بازتاب دهید (یعنی با رنگ آمیزی جاده ها، فضاهای پارکینگ و سقف ها به رنگ سفید، پاشیدن ذرات معلق سولفات به داخل استراتوسفر،...) [12]
 • کاهش تغییرات آب و هوا : ساخت خانه های مقاوم به گرما ( منفعل خورشیدی با عایق مناسب )، موانع کنترل سیل ، ...
 • پوزخند بزنید و تحمل کنید: با ناراحتی ها و از دست دادن مورد انتظار تنوع زیستی و افزایش انواع خاصی از بلایای طبیعی کنار بیایید و منتظر انقراض باشید.

IPCC در حال حاضر افزایش دمای 2 درجه سانتیگراد را تقریباً اجتناب ناپذیر می داند. علاوه بر این، استفاده از بسیاری از اقدامات دیگر را نیز توصیه می کند، اما به دلیل خطرات موجود، از گزینه هایمهندسی زمین انتقاد می کند.

واکنش های زنجیره ای تغییر اقلیم

تغییر دما و آب و هوا تأثیر زیادی بر حیات وحش دارد که در صورت ثابت ماندن تغییر می تواند خطرناک شود. حتی تغییر جزئی دما می تواند منجر به خروج زودتر حشرات یا آب شدن برف شود که از خرگوش های برفی در برابر شکارچیان طبیعی آنها محافظت می کند. این اثرات باعث ایجاد مشکلاتی مانند جمعیت بیش از حد حشرات یا خرگوش‌های کم‌تر زنده‌مانده برای تولید مثل پایدار می‌شود. حشرات خطرناک هستند زیرا آنها محصولات و سایر گیاهان را مصرف می کنند و در مقادیر زیادی حتی قادر به مصرف یک مزرعه کامل از مواد غذایی احتمالی هستند. زیرا این مشکل بزرگتر می شود و حتی گونه ها را به خطر می اندازد و اگر به همین منوال پیش برود بسیاری از گونه ها از بین می روند و حتی ظرفیت غذایی خودمان نیز ممکن است به طور تصاعدی کاهش یابد.

تغییرات آب و هوا در اقیانوس

زمین سیاره آبی نامیده می شود زیرا تقریباً 72 درصد آن را اقیانوس ها پوشانده اند. اقیانوس ها در مقیاس محلی تا جهانی بر آب و هوا تأثیر می گذارند، در حالی که تغییرات آب و هوا می تواند اساساً بسیاری از ویژگی های اقیانوس ها را تغییر دهد.

سیستم نوار نقاله اقیانوس

گردش ترموهالین که تسمه نقاله اقیانوس بزرگ یا تسمه نقاله اقیانوس جهانی نیز نامیده می شود یک گردش اقیانوسی در مقیاس بزرگ است که مقادیر زیادی گرما و رطوبت را در مقیاس سیاره ای در اطراف پخش می کند.

جریان خلیج

طول رودخانه خلیج فارس 10000 کیلومتر است. این یکی از بزرگترین و سریع ترین جریان های اقیانوسی روی زمین است. منشا آن از نوک فلوریدا، با سرعت 2 متر بر ثانیه ، 100.000.000 متر بر ثانیه آب را به سمت اروپا می آورد.

افزایش سطح آب دریا

با گرم شدن آب، فضای بیشتری را اشغال می کند. هر قطره آب فقط اندکی منبسط می شود، اما وقتی این انبساط را در تمام عمق اقیانوس ضرب می کنید، همه چیز جمع می شود و باعث بالا آمدن سطح دریا می شود. اما این تنها دلیل بالا آمدن سطح دریا نیست. بالا آمدن سطح دریا نیز به دلیل ذوب شدن یخچال‌های طبیعی و یخ‌های قطبی و از بین رفتن یخ‌های گرینلند و غرب قطب جنوب است.

اسیدی شدن اقیانوس

اسیدی شدن اقیانوس عبارت است از کاهش مداوم pH اقیانوس ناشی از انتشار CO 2 انسان. pH اقیانوس ها در حال حاضر حدود 30 درصد کاهش یافته است و اگر تا سال 2100 به انتشار CO2 با همان سرعت ادامه دهیم، اسیدیته اقیانوس ها حدود 150 درصد افزایش می یابد، نرخی که حداقل برای 400000 سال تجربه نشده است. چنین تغییر عظیمی در شیمی پایه اقیانوس ها احتمالاً پیامدهای گسترده ای برای زندگی اقیانوس ها دارد، به ویژه برای موجوداتی که برای ساختن پوسته ها یا اسکلت ها به کربنات کلسیم نیاز دارند.

تاثیر تغییر اقلیم بر گونه ها

از طریق افزایش دما که منجر به تغییر مناطق آب و هوایی می شود، گونه ها را مجبور می کند تا با شرایط آب و هوایی جدید سازگار شوند. با افزایش سریع دما، خطر به‌ویژه گیاهان برای یافتن مناطقی با شرایط مناسب زندگی به‌اندازه کافی زودتر بیشتر می‌شود. مشاهدات چندین گونه به این نتیجه می رسد که آنها محدوده خود را به سمت قطبی حرکت می دهند تا با تغییر آب و هوا هماهنگی داشته باشند.

منابع

 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Global_warming
 2. [1]
 3. تغییرات بارندگی
 4. آزمایشگاه آب و هوا
 5. یک راه حل این است که محصولات ارتجاعی تر، یعنی مقاوم تر در برابر تغییرات بارندگی و بیماری ها رشد کنند.
 6. 150000 نفر در اثر گرم شدن زمین تا سال 2003 کشته شدند
 7. امنیت تغییرات آب و هوا
 8. افزایش سطح دریا: انتظار می رود تا سال 2100 2 متر افزایش یابد، تا سال 2200 6.5 متر افزایش یابد.
 9. مستند زمین زیر آب
 10. http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_glaciation
 11. http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_glaciation
 12. توجه: این کاهش مستقیم دما سطح کربن را کاهش نمی دهد، بنابراین اسیدی شدن اقیانوس ها از دی اکسید کربن بالاتر همچنان یک مشکل است.

همچنین ببینید

لینک های خارجی

FA info icon.svgAngle down icon.svgداده های صفحه
نویسندگانکریس واتکینز ، KVDP ، Mr8988s ، سیمون ون برنم ، گری ایوانز ، لارس هاسه
مجوزCC-BY-SA-3.0
زبانانگلیسی (en)
ترجمه هاهندی ، ایتالیایی ، کره ای ، عربی
مربوطلینک 5 صفحه فرعی ، 172 صفحه اینجا
نام مستعارآب و هوا , گرمایش جهانی , تغییر اقلیم جهانی , بی ثباتی آب و هوا , تغییر اقلیم
تأثیر13799 بازدید از صفحه
ایجاد شده11 نوامبر 2006 توسط کریس واتکینز
اصلاح شده19 ژوئن 2023 توسط 162.246.248.3
Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.