Dacryodes edulis, zralé ovoce - nsafu, safoutier, africká hruška.jpg

Safou (africká hruška) je tropické ovoce, které patří mezi stromy Dacryodes edulis L. a patří do čeledi Burseraceae. Strom je stálezelený olejnatý tropický ovocný strom, který roste ve vlhkém a subvlhkém klimatu západní a střední Afriky. Má výšku 20 - 30 m v lese a 12 m v sadech/plantážích, kmen má průměrný průměr 55 cm. Kůra je vonná, pryskyřičná a má světle šedou barvu. Strom má hustou, kompaktní, kulovitou korunu s krátkým, mírně žlábkovaným kmenem a prohnutými větvemi. Je to rychle rostoucí strom s průměrnou životností 50-100 let. Květy jsou malé (0,6 cm) a nesené ve velkých koncových latách. Druh je dvoudomý, květy jsou jednopohlavné po potratu jednoho pohlaví. Plody (peckoviny) nebo safou mají obvykle podlouhlý válcovitý tvar a jsou 1,5 - 7,0 cm dlouhé a 1,3 - 3,5 cm v průměru. Zralé plody jsou namodralé/černé barvy a jsou plné bohaté, olejnaté dužiny obsahující jedno semeno. Semeno je velké, tvoří 25 - 45 % celého plodu a na rozdíl od mnoha jiných druhů ovocných stromů nemá semenný obal ani semeník.

Kde roste strom safou?

Rod Dacryodes obsahuje třicet čtyři druhů, 2 v tropické Americe, 19 v Africe a 13 druhů v malajském souostroví. Strom safou pochází z vlhkých nížin a náhorních oblastí střední Afriky a Guinejského zálivu, ale tento druh byl nyní zavlečen do částí Malajsie. Upřednostňuje vlhké, stinné podmínky a často se začleňuje do systémů multifarmaka, zejména v prvních letech růstu. Vyskytuje se v nezaplavovaných lesích ve vlhkých tropických pásmech, ale v sušších oblastech safou preferuje mírně bažinatou půdu. Obsah půdní vlhkosti je rozhodující pro dobrý růst kořenů, zejména u mladých stromů ve fázi zakládání. Strom preferuje kyselé půdy s organickou hmotou v povrchovém horizontu, což zlepšuje jeho růst a produkci. Safou může růst až do nadmořské výšky 1000 m, ale vzrostlé i mladé stromy jsou náchylné na mráz.

Proč byste měli pěstovat strom safou?

Strom je dobře známý pro své plody (safou), které jsou bohaté na bílkoviny, tuky, vlákninu, minerály a esenciální aminokyseliny. Olej, který se získává z dužiny i semen, je bohatý na kyselinu palmitovou, olejovou a linolovou. Strom se snadno pěstuje a může růst v celé řadě zemědělských systémů. Může zajistit stabilní příjem z prodeje ovoce a produktů z nich. Plody se sklízejí, když jiné plodiny nejsou mimo sezónu a v některých oblastech poskytují základní potravu po 3–4 měsíce v roce. Strom může produkovat roční výnos asi 223 - 335 kg buničiny na strom. Strom safou zatím není plantážní plodinou, ale v současnosti se pěstuje v malých sadech.

Ovoce pro budoucnost

Ekonomika stromu safou - Strom safou je hospodářsky důležitým druhem (z pěstovaného safou lze extrahovat 7 tun oleje na hektar). Vysoká produkce safou existuje v Kamerunu, Kongu, Gabonu a Zairu, aby uspokojila poptávku na místních trzích. V Kamerunu se celková roční produkce safou v roce 1997 odhadovala na 118 603 tun, ale méně než 100 000 tun končí v marketingových kanálech kvůli špatnému skladování, špatným dopravním spojením a domácí výrobě. Komerčně se také dováží jako čerstvé ovoce do některých evropských zemí, jako je Francie a Belgie, z výrobních závodů v Kamerunu, kam bylo v roce 1999 vyvezeno 105 tun safou. Většina producentských zemí nepěstuje strom safou v komerčním měřítku a plody se sbírají ze stromů, které rostou ve volné přírodě a na domácích zahradách. Obchod se Safou se za poslední desetiletí rozšířil a pokračuje v tom.

How do you grow the safou tree? - The safou tree is commonly grown from seed, but is also propagated by vegetative propagation (air-layering and stem cuttings). Air layering is the most common method of vegetative propagation. A small area of bark is removed from a good quality tree. The cut area is covered with a soil mixture and kept in position with clear polythene film. After a number of weeks, the growing roots can be observed through the polythene film, the branch can then be severed and potted. Vegetative propagation by both air layering and stem cutting is relatively cheap and easy but results can be inconsistent (often dependent on the trees' phenological state prior to propagation). For seed propagation, fruits should be selected from trees with good production and quality. Seeds are recalcitrant and should be extracted from the fruit with care to avoid injury. The seeds should be planted approximately 2 cm deep in containers of acidic loam soils with a high humus content (germination occurs within 12 - 15 days). When planted out, young trees require adequate soil moisture to become well established (ripe fruit, however, has a short storage life in humid climates (2 - 8 days without refrigeration)). The trees will bear fruit in 4 - 5 years. What are the uses of the safou tree? - It is a multipurpose tree, best known for its fruit pulp. The fresh pulp has a pear-like flavour and oily flesh. It is quite hard and usually consumed after boiling or roasting. It can be fried to produce a kind of butter and may also be consumed fresh. An oil can be extracted by distillation from the pulp and seeds. The oil is used for cosmetic and industrial purposes. The pulp and seeds are traditionally sun-dried or roasted to extend the shelf life, though this can effect the nutritional value increasing the acid content of the pulp and decreasing the iodine content. The seed kernel contains a high protein content and is often used as a livestock fodder. The timber is soft, elastic and grey-rose in colour. It is used to make tool handles, mortars and is suitable for carpentry, firewood and timber. Safou bark produces a resin that is used in local medicine for the treatment of parasitic diseases (skin) and jiggers. The resin can also be used as a varnish. The leaves, stem and root barks are also used in traditional medicine to treat leprosy, dysentery, anemia and tonsillitis. The tree can be planted as a homestead tree, used to reduce soil erosion, as a live fence in intensive cultivation systems, for shade (in young cacao, coffee and oil palm groves), in agroforestry systems (soil conservation/fertility/shade) and also as an ornamental in gardens.

Further Reading

Kengue. J. (2001) Safou. International Centre for Underutilized Crops, Southampton, UK.

Kengue. J. (2001) Safou Extension Manual . Mezinárodní centrum pro nevyužité plodiny, Southampton, Spojené království. Kengue. J. (2001) Guide de la culture du safoutier. Vydání CLE, Yaounde, str. 55.

Kapseu. C a Kayem GJ (1998) Proceedings of 2nd International Workshop on the African Pear Improvement and other new sources of rostlinných olejů . Presses Universitaires de Yaounde. Kamerun.

Youmbi. E, Clair-Maczulajtys. D. et Bory. G. (1989) Variations de la composition chimique des fruits de Dacryodes edulis (DON) LAM. Plody-vol.44,č.3.pp149-153.

Připravilo a vydalo Mezinárodní centrum pro nedostatečně využívané plodiny. Tato publikace je výstupem z výzkumného projektu financovaného Institutem zavlažovacích a rozvojových studií, University of Southampton, Spojené království Department of International Development (DFID) Southampton, SO17 1BJ, UK. Tel: +44 (0)2380 594229 Fax: +44 (0)2380 677519 ve prospěch rozvojových zemí. Vyjádřené názory nejsou E-mail: A.Hughes@soton.ac.uk Webová stránka: http://www.soton.ac.uk/~icuc nutně názory DFID [R7187 Forestry Research Programme].

Viz také

externí odkazy

Informace o FA icon.svgÚhel dolů icon.svgÚdaje o stránce
LicenceCC-BY-SA-3.0
Jazykangličtina (en)
Překladyarabsky , turecky , česky
Příbuzný3 podstránky , 6 stránek odkaz zde
Dopad2 029 zobrazení stránky
Vytvořeno27. dubna 2006 Anonym1
Upraveno26. prosince 2022 od Irene Delgado
Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.