Bu aslında özgür yazılımla aynıdır ("özgürlükte olduğu gibi özgür") ancak farklı terimler farklı bir felsefeyi ve vurguyu yansıtır.

Açık kaynak ve geliştirme sorunları

Geliştirmeyle ilgili tüm yazılı materyal ve yazılımlar için Creative Commons Attribution Share Alike (CC-BY-SA) lisansı gibiÖzgür Kültür ve Copyleft lisanslarının dikkate alınması önemle tavsiye edilir .

Bu, malzemenin serbestçe kullanılmasına ve dağıtılmasına olanak tanır ( özgürlükte olduğu gibi ücretsiz ). Özgür Kültür lisansları, herkesin bu lisans altında yayınlanan herhangi bir şeyi alıp istediği şekilde uyarlamasına, yeniden satmasına ve bunun için istediği ücreti almasına olanak tanır. Copyleft lisansları da buna izin verir, ancak bayinin müşterilerine uyarlanan çalışmayı kopyalayıp yeniden satma konusunda tıpkı orijinal eser gibi aynı hakları vermesini gerektirir. Bu, bir satıcının elde edebileceği kârı sınırlar. Appropedia'yı kitap olarak yeniden basarsam, bilgiyi bu biçimde isteyen insanlara satabilirim, ancak bunun için fazla ücret almaya kalkarsam başka biri daha ucuz bir versiyon çıkaracaktır. Rekabet fiyatların düşük kalmasını sağlıyor.

A relevant example is the clay pot filter, which was deliberately not patented, to avoid restrictions on people wanting to use the design. Though thought must also be given to ensuring that no one else will patent it. If the design and use of the invention is clearly documented, that will prevent others from being able to claim it as their invention.

See The Green Road to Open Access: A Leveraged Transition by Stevan Harnad for a discussion of the positive access of open access on the pace of progress in research. "Cumulative research impact keeps being lost daily, weekly, yearly, because of access-denial to would-be users whose universities cannot afford the access-tolls." Not that this is particularly relevant to those in the "majority world" (and the less advantaged in wealthy countries) who cannot afford journal and database subscriptions.

Open source software

The pioneers of open source software are Richard StallmanW a.k.a. RMS, and the GNU Project (who actually prefer the term "Free Software"). They define the "Four Freedoms" essential to software as:

  • Programı herhangi bir amaç için çalıştırma özgürlüğü (özgürlük 0).
  • Programın nasıl çalıştığını inceleme ve onu istediğiniz gibi yapacak şekilde değiştirme özgürlüğü (özgürlük 1). Kaynak koduna erişim bunun için bir ön koşuldur.
  • Komşunuza yardım edebilmeniz için kopyaları yeniden dağıtma özgürlüğü (özgürlük 2).
  • Programı geliştirme ve iyileştirmelerinizi (ve genel olarak değiştirilmiş versiyonlarını) tüm topluluğun yararlanması için kamuya yayınlama özgürlüğü (özgürlük 3). Kaynak koduna erişim bunun için bir ön koşuldur. [1]

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok örnek vardır:

Metin

  • Gutenberg Projesi - burada kalkınmayla ilgili metinler var mı? (Eğitici metinler, İngilizce öğrenenlerin kullanabileceği metinler?)

Geliştirmeyle ilgili açık kaynaklı projeler

Notlar

  1. Özgür Yazılım Tanımı , GNU Projesi, Özgür Yazılım Vakfı (FSF)

Dış bağlantılar

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.