Hidrolik tekerlekler veya su tekerlekleri, sürüş yüzeyini oluşturan dış jant üzerinde düzenlenmiş çok sayıda bıçak veya kovaya sahip büyük ahşap veya metal tekerleklerden oluşur.

İmpuls Türbinleri hidroelektrik enerjide kullanılan iki tip türbinden biridir . İmpuls türbini tipik olarak 10 metre veya daha büyük bir düşüyle ​​kullanılır. Bu dürtü türbinleri aynı zamanda yüksek basınç altında da çalışır. İmpuls türbini eski moda su çarkına veya nehir teknesi küreğine çok benziyor .

Bir dürtü türbini, merkezi bir göbek etrafında konumlandırılmış çok sayıda küçük "kepçeye" sahiptir. Bu merkezi göbek jeneratöre bağlanarak enerji üretilecek. Çok sayıda "kepçe", türbinin çok yüksek hızlarda dönmesine olanak tanır. Çeşitli impuls türbin türlerini görmek için lütfen aşağıdaki bağlantıya bakın. [1] Türbinler

Su çarkları

Muhtemelen hidroelektrik için en erişilebilir teknoloji su çarkı W'dir . Tamamen yerel malzemelerden yapılabilir. Sadece jeneratörün getirilmesi yeterlidir. Küçük sistemler için değiştirilmiş bir motor veya araba alternatörü kullanılabilir.

  • Dikey alttan su çarkı, tüm su çarkları arasında en az verimli olanı olmasına rağmen, göreceli alçak su durumları için en uygun olanıdır. Düz kovalı bir alttan çark yapmaktan kaçınmalı ve her ikisi de verimliliği iki katına çıkarabilecek bir Poncelet çarkını veya bir Zuppinger çarkını tercih etmelisiniz. Yaklaşık %30'luk bir verime sahiptirler, ancak %70'e kadar göğüs atışına benzerler.
  • Göğüs vuruşu, baş yeterince büyük olduğunda bir sonraki adımdır. Burada su aks yüksekliğine benzer bir yükseklikte giriyor. Tekerleğin yüksek verimlilikle çalışmasını sağlayacak bir yapı inşa etmek daha karmaşıktır ve buna ihtiyaç duyar. Doğru yapılırsa suyun ağırlığını ve itici gücünü kullanır. İyi inşa edilmişse yaklaşık %85 ​​verimliliğe sahip olabilir.
  • Aşırı atış çarkı, su çarkları arasında en fazla kafaya ihtiyaç duyar. Optimum koşullar altında çelik kovalarla %80'e varan verim elde edilebilmektedir.
  • Arkadan atış çarkı, göğüsten atış çarkı ile aşma çarkı arasında bir geçiş olarak görülebilir. Su çarkın üst kısmından girer ancak kovalar göğüs atış çarkı gibidir. Dönüş yönü göğüs atış çarkıyla aynıdır. Verimlilik göğüs atışınınkini aşabilir.
  • Müze parçaları dışında yatay su çarkları günümüzde ağırlıklı olarak Himalaya bölgesinde gatta şeklinde bulunmaktadır. Bu versiyon bir türbinin ilkel versiyonudur.

Su çarkı inşa etmek

Kovaların 114° açıyla yapılmasıyla normal su çarkları oluşturulabilir. Tekerleğin genişliğinin mümkün olduğu kadar büyük yapılması en iyisidir, dolayısıyla yönlendirme kanalıyla aynı genişlikte olmalıdır; Kovaların derinliği en iyi şekilde sığ tutulur. Mümkün olan en yüksek su damlasından yararlanarak tekerleği mümkün olduğu kadar büyütün.

Darbe türbinleri

Türbin TipiAkışKAFA
Pelton KEn düşükEn yüksek >10 ft
Turgo KOrta seviyeOrta düzey >4 ft
Çapraz akış WEn yüksekEn düşük <4 ft

Bir dürtü türbini inşa etmek

Metal döküm ekipmanına veya 3D freze makinesine erişim olmadan üretilebilen tek makine çapraz akışlı türbindir. İhtiyaç duyulan gelişmiş aletler yalnızca bir kesme hamlacı ve kaynak ekipmanıdır. İhtiyaç duyulan hammaddeler sac ve metal borudur. Çapraz akışlı bir türbinin nasıl inşa edileceğine ilişkin bilgiler CD3WD (bkz. Kaynaklar) web sitesinde bulunabilir.

Küçük Pelton veya Turgo türbinlerine yönelik çarklar inşa etmek için ya bir 3D freze makinesine erişime sahip olmak ya da bir döküm atölyesine erişime sahip olmak ya da bir döküm atölyesi inşa etmek gerekir. İkincisi için en büyük sorun muhtemelen uygun bir yolluk için kalıbın nasıl oluşturulacağı hakkında bilgi edinmektir. Daha fazla bilgi için bkz. Döküm (Metal)

Su türbininin takılması

Su çarkı kullanılarak oluşturulan mikrohidro santraller genellikle kalıcı mıknatıslı alternatörler kullanır

Bir su çarkı takarken, genellikle bir alternatör veya dinamo ve bir dişli redüktörü veya dişli arttırıcıya ihtiyaç duyulur (böylece alternatörün devir sayısı uygun bir hıza getirilerek elektrik enerjisinin verimli bir şekilde dönüştürülmesi sağlanır).

Kullanılan su türbininin tipine bakılmaksızın, aksın dönüş hızlarının su türbininin tasarlandığı değerin üzerinde veya altında olması durumunda (örneğin yüksek su/yüksek akış zamanlarında, ...) pratikte optimum güç çıkışı elde edilemez. . Bunun nedeni, belirli bir hız için seçilme eğiliminde olan alternatör veya dinamodur. Su hızı bu hızın üstüne çıkarsa veya altına düşerse verim, o anda gerçekten hasat edilebilecek olandan çok daha düşük olur. Bu, elektrikle kontrol edilebilen bir dişli kutusu kullanılarak çözülebilir (gerektiğinde dişli oranının değiştirilmesi). Ancak karmaşıklığın yüksek olması nedeniyle çoğu zaman bu yapılmaz ve normal bir dişli redüktörü veya dişli arttırıcı kullanılır.

Dış bağlantılar

FA bilgi simgesi.svgAşağı açı simgesi.svgSayfa verileri
YazarlarKVDP , Matt Oknefski
LisansCC-BY-SA-3.0
Dilİngilizce (tr)
Çevirilerİspanyol
İlgili1 alt sayfa , 3 sayfa bağlantısı buraya
Takma adlarDarbe türbini , Hidrolik tekerlek , Su çarkı
Darbe1.377 sayfa görüntüleme
ÖnerilerAna resim ekleyin
Oluşturuldu15 Kasım 2007 , Matt Oknefski
Değiştirilmiş1 Haziran 2023 , Felipe Schenone
Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.