Kompostowanie Lombri.JPG

Napisane przez Mitrę Ardron z Australii

Farma robaków to łatwy sposób na recykling resztek kuchennych. W procesie tym powstają nawozy płynne i stałe oraz robaki. Farmy robaków nie powinny śmierdzieć i są wygodne do stosowania w ogrodach miejskich, a nawet na balkonach, gdzie stosy kompostu mogą nie być odpowiednie.

Trzy różne systemy

Poniżej przedstawiono trzy z wielu możliwych systemów. Wszystkie opierają się na podobnych zasadach i można je dostosować do różnych okoliczności.

Jak stworzyć wormfarm stack.gif

System ułożonych pojemników

Konstrukcja: W tym systemie stosuje się zestaw trzech lub czterech pojemników ułożonych jeden na drugim. W idealnym przypadku muszą być dopasowane do siebie na tyle ciasno, aby większe muchy nie mogły przedostać się do środka, ale jednocześnie wsuwać się na tyle, aby górny pojemnik spoczywał na odlewach w tacy znajdującej się pod nim. Jest to ważne, ponieważ robaki żyją w odlewach drugiego pojemnika. taca od góry, migrująca do resztek jedzenia. Pomysłami na pojemniki do wypróbowania mogą być duże doniczki na rośliny, pojemniki na jogurt lub jakiś system przechowywania piętrowego. Nie próbowaliśmy żadnego z nich, więc chętnie wysłuchamy raportów. Inną alternatywą jest zakup zestawu specjalnie do tego przeznaczonych tac. Na przykład w Australii firma Reln Plastics produkuje kilka projektów z plastiku pochodzącego z recyklingu, które dobrze się sprawdzają. Zacznij od zmieszania kompostu i resztek na górnej tacy i dodania 1000 robaków. Przykryj czymś, co zablokuje dostęp światła i wilgoci, na przykład mokrą gazetą, hesją lub odwróconym dywanem.

Działanie: Wystarczy dodać resztki kuchenne na górną tacę, gdy taca będzie zapełniona w ponad 2/3 częściowo strawionymi resztkami, można wyjąć dolną tacę, opróżnić z niej resztki i przesunąć ją na górę. Upewnij się, że odlewy, w których żyją robaki (druga taca od dołu) są wilgotne, możesz po prostu wlać trochę wody na górę.

Jak zrobić kąpiel w farmie robaków.gif

Obróbka masowa w kąpieli

Jest to system na znacznie większą skalę. Starą wannę należy umieścić na kamieniach lub cegłach na tyle wysoko, aby pod otwór wtykowy można było umieścić wiadro. Upewnij się, że spływa w kierunku wtyczki. Wypełnij go mieszanką 2/3 obornika i 1/3 resztek lub przyciętych gałęzi lub po prostu przetworzonego kompostu. Upewnij się, że obornik nie pochodzi od zwierząt leczonych niedawno na robaki. Jeśli rozdrobnisz resztki, proces będzie szybszy. Umieść co najmniej 1000 robaków. Przykryj lekkim pokrowcem, który przepuszcza deszcz. Na przykład dywan ze złomu (puszystą stroną do dołu) lub jutę.

Pozostaw na około 3 miesiące. Latem podawaj około 20 litrów resztek tygodniowo. Następnie otwórz je pod światło, usuń świeże resztki, połóż posiekane resztki na jednym końcu i ponownie przykryj. Następnego dnia możesz zebrać większość robaków, które powinny znajdować się w świeżych skrawkach. Wyjmij odlewy na stos, pozostaw na około 10-20 minut, aby robaki pożyczyły się od światła, a następnie usuń zewnętrzne 3 centymetry na nowy stos. Powtarzaj co 10-20 minut, gdy robaki zaciągają się w kierunku środka.

Względy klimatyczne:

W wilgotnych tropikach należy chronić się przed deszczem i cieniem przed słońcem.

W chłodniejszym klimacie, gdzie występuje przymrozek lub śnieg, należy ocieplić na zimę, na przykład belami słomy. Nie karm, ponieważ robaki przejdą w stan uśpienia, ale przeżyją zimę.

W suchym klimacie będzie to wymagało podlewania.

System ciągły - konstrukcja siedziska ogrodowego

Jak stworzyć wormfarm seat.gif

System ten jest podobny do systemu wannowego, z tą różnicą, że jest przeznaczony do ciągłego użytkowania, posiada siedzisko ogrodowe o długości około 2,5 m z każdej strony i wysokości 1 metra. Ten rozmiar będzie pasował do miejsca o powierzchni 1000 m2, takiego jak australijski blok podmiejski. Kostka metrowa pośrodku jest wypełniona ziemią i drzewem Strefy 1, które będzie bardzo dobrze nawożone. Siedzisko zaczyna się od mieszanki resztek, kompostu i robaków. System generuje odlewy w sposób ciągły, z jednej strony dodając skrawki, a z drugiej usuwając nawóz. Wadą jest to, że nawozu płynnego nie można zebrać osobno, wsiąknie on w glebę i zapłodni drzewo. Zaletą jest to, że w przeciwieństwie do starej wanny stanowi ona atrakcyjny element ogrodu.

Żywność

Robaki jedzą prawie wszystko, co organiczne. Codziennie zjadają żywność w ilości odpowiadającej ich wadze, dlatego należy je dobrze karmić. Lepiej nie karmić ich cebulą, cytrusami i kawałkami mięsa, chociaż zjedzą je, gdy wszystko inne się zużyje. Nakarm robaki, gdy resztki zostaną prawie zużyte, ale nie można ich przekarmiać.

Nie karm ich nawozem od niedawno odrobaczonych zwierząt, pozostałości leków odrobaczających zabiją również twoje robaki kompostowe.

Istnieją różne diety, które można zastosować, aby je utuczyć, na przykład jeśli chcesz je wykorzystać do łowienia ryb.

Stosowanie

Odlewy – ziemiopodobny materiał pozostały po zjedzeniu pokarmu przez robaki. Jest nawozem wysokiej jakości, można go dodawać do mieszanek doniczkowych lub siewnych lub stosować jako substytut kompostu, zawiera jaja robaków.

Płyn lub „sok z robaków”, który wypływa z dna, jest naprawdę mocnym nawozem. Rozcieńcz go w stosunku około 20:1 i użyj go jako nawozu folio, tj. spryskaj liście. Lub użyj go jako płynnego nawozu, szczególnie dla drzew produktywnych.

Robaki można dodawać do ściółkowanych ogrodów. Ponieważ robaki podwajają swoją populację co 40 dni, powinieneś mieć nieskończoną ilość robaków w swoich ogrodach, robaki kompostowe to nie ten sam gatunek co dżdżownice. Zjadają warstwę ściółki, ale nie zakopują i nie spulchniają gleby, więc są naprawdę cenne tylko wtedy, gdy używasz dużo ściółki. Sok z robaków i odlewy zawierają dużo jaj robaków, więc jeśli je nawozisz, powinieneś również otrzymać robaki kompostowe. Problemy

Wysychanie: Kontrola wilgoci może stanowić problem, chociaż robaki są tolerancyjne na szereg warunków. Zwykle żywność zawiera wystarczającą ilość wilgoci dla robaków. Jeśli nie jesteś pewien, użyj „testu ściskania”, weź garść odlewów i ściśnij je w pięści, jeśli wypłynie tylko kilka kropli, to wszystko jest w porządku. Jeśli jest zbyt mokro, problem prawdopodobnie polega na tym, że system wymaga lepszej osłony przed deszczem. Jeżeli jest za suche, można polać wierzch wodą.

Błędy: Tam, gdzie jest tak dużo pożywienia, na pewno spotkasz inne robaki. Zwykle nie stanowi to problemu, chyba że w jedzeniu znajdują się resztki mięsa. Wszystkie robaki są częścią naturalnego sposobu przekształcania żywności w kompost. Duże muchy można łatwo trzymać z daleka, upewniając się, że żywność jest przykryta. Prawdopodobnie pojawi się wiele naprawdę małych much zwanych muchami kompostowymi. Mogą one przedostać się przez otwory wentylacyjne, nie stanowią problemu. Możesz znaleźć wiele owalnych robaków o wymiarach około 1,5 cm * 0,5 cm. Są to lawa maleńkich muszek kompostowych i są również zdrową częścią procesu rozkładu. Jeśli nie zabezpieczysz wystarczająco farmy robaków, możesz mieć problemy z ptakami lub zwierzętami.

Pleśń jest zwykle oznaką tego, że karmisz robaki większą ilością pokarmu, niż są w stanie zjeść, więc część z nich pozostaje pozostawiona do rozkładu przez pleśń. Alternatywnie może to być spowodowane tym, że robaki zostawiają określony pokarm (na przykład cytrusy) w zamian za coś, co wolą jeść. Nie jest to duży problem, wystarczy zmniejszyć ilość jedzenia.

Gnicie to kolejna oznaka nadmiernego karmienia pokarmami bogatymi w azot. Można to zrównoważyć dodając suchy materiał o wysokiej zawartości węgla, np. trociny, skrawki drewna lub gazety.

Jeśli się rozmoczy, prawdopodobnie jest to zablokowany drenaż, wypchnij to.

Jeśli brakuje Ci pożywienia, możesz karmić robaki dowolną materią organiczną, na przykład sadzonkami ogrodniczymi (np. kwiatami), liśćmi słodkich ziemniaków, skoszoną trawą lub chwastami, ale unikaj umieszczania nasion chwastów, gdyż w przeciwnym razie wylądują w twój kompost.

Źródło: Autor: Mitra, na podstawie informacji dostarczonych przez Geoffa Lawtona z Instytutu Badań nad Permakulturą . http://www.mitra.biz/howto_wormfarm.htm

Zobacz też

Ikona informacji o FA.svg Kąt w dół icon.svgDane strony
Słowa kluczowekompostowanie , hodowla zwierząt , wermikultura , techniki permakultury
SDGSDG12 Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
AutorskiEryk Blazek
LicencjaCC-BY-SA-3.0
Językangielski (en)
TłumaczeniaPolski
Powiązany1 podstrona , 5 stron linkuje tutaj
Uderzenie529 odsłon strony
Utworzony2 maja 2006 r., autor: Eric Blazek
Zmodyfikowany23 października 2023 r. , autor: Skrypt konserwacji
Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.