Bir politika veya tasarım geliştirirken veya uygularken şehir planlamasında dikkate alınması gereken bazı konuların bir kontrol listesi:

 1. Kentsel yayılma ve arazinin verimsiz kullanımı, konut satın alınabilirliği sorunlarına, ulaşım sorunlarına ve sınırlı bir kaynağın kullanılmasına neden olur .
 2. Ulaşım : Çoğu durumda yollar hakimdir ve gelişme toplu taşımayı desteklemez ve yürüyüş ve bisiklete binmek için uygun değildir .
 3. Arabalar ve ticaret yerine insan ölçeği için tasarım . Tasarım topluma ilham vermeli ve hoş bir yaşam ortamı yaratmalıdır .
 4. Topluluk veya mahalle kimliği, topluluğun yer ve uyum duygusuna katkıda bulunur. [ doğrulama gerekli ] Yerel alandaki çoğu tesise erişim buna yardımcı olur; güçlü bir yerel ekonomi ( yerel para birimi veya takas sistemi dahil?) Egemen 20. yüzyıl modeli, tecrit, komşularla aşinalık eksikliği (suçlara katkıda bulunur) ve mahalleden çok daha fazla seyahat (özellikle araba ile) ile sonuçlanır.
 5. Tek kullanım vs karma kullanım geliştirmeleri. Otomobilin yükselişinden bu yana, son yıllarda tek kullanım tercih edildi; karma kullanım daha fazla ihtiyacın yerel olarak karşılanmasını sağlayabilir.
 6. Çevre: su ve atık.
 7. Çevre: enerji kullanımı.
 8. Uygun fiyat ve erişilebilirlik. Konut maliyetlerinin sosyal etkisi.
 9. Bölgesel kalkınma - ademi merkeziyetçilik, ülke kasabalarının yeniden canlandırılması. Nasıl ve sor: Neden gerekli, insanlar neden gitti?
 10. Planlamak ya da planlamamak?
  • Kapsamlı vizyon ve plan? Ya da sürdürülebilirliği ve yaşam kalitesini teşvik etmek için birkaç basit ilke? Banliyö yayılımının düzenlemelerle yaratıldığını ve şehirlerin en canlı ve arzu edilen bölgelerine dönüşen geleneksel mahallelerin çok daha az düzenlemeye sahip olduğunu ve bugün kesinlikle izin verilmeyeceğini unutmayın.
  • Yerel toplulukların katılım ihtiyacı ve kendi topluluklarında nihai söz hakkı.
 11. Mevcut topluluklar: kademeli ve aşamalı iyileştirmeler. Topluluk nasıl oluşturulur? Uygun yoğunluk ve uygun fiyatlı konut nasıl elde edilir, sakinlerin doğal eğilimi değişimle, özellikle de ev fiyatlarını olumsuz yönde etkileyebilecek değişikliklerle mücadele etmek olduğunda. [1]

Notes

 1. Uygun fiyatlı konut (büyük ölçüde konut için yüksek ortalama piyasa fiyatından etkilenir) ile konut fiyatlarının artmasını isteyen sakinlerin çıkarları arasındaki çatışmaya dikkat edin.
Sayfa verileri
Yayınlanan2008
LisansCC-BY-SA-4.0
DarbeNumber of views to this page and its redirects. Updated once a month. Views by admins and bots are not counted. Multiple views during the same session are counted as one.25,134
KonularAutomatically detected page issues. Click on them to find out more. They may take some minutes to disappear after you fix them.Ana resim yok
Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.