Uczestnicy CSA w New Hampshire

Rolnictwo wspierane przez społeczność lub rolnictwo współdzielone przez społeczność (CSA) to rodzaj rolnictwa , w którym lokalni mieszkańcy zobowiązują się do zakupu sezonowych produktów z gospodarstwa przez cały rok, a także zgadzają się dzielić ryzyko nieudanych zbiorów (w latach, w których niektóre produkty zawiodą, nie dostaniesz tego typu produktów).

składa się ze społeczności osób, które zobowiązują się do wsparcia działalności gospodarstwa , tak aby pole uprawne stało się, pod względem prawnym lub duchowym, gospodarstwem społeczności, a hodowcy i konsumenci zapewniają sobie wzajemne wsparcie oraz dzielą ryzyko i korzyści związane z produkcją żywności. Zazwyczaj członkowie lub „udziałowcy” gospodarstwa lub ogrodu zobowiązują się z góry pokryć przewidywane koszty prowadzenia gospodarstwa i wynagrodzenie rolnika. W zamian otrzymują udziały w nagrodzie gospodarstwa przez cały sezon wegetacyjny, a także satysfakcję z ponownego połączenia się z ziemią i bezpośredniego uczestnictwa w produkcji żywności . Członkowie podzielają także ryzyko związane z rolnictwem, w tym słabe zbiory spowodowane niesprzyjającą pogodą lub szkodnikami. Dzięki sprzedaży bezpośredniej członkom społeczności, którzy z góry zapewnili rolnikowi kapitał obrotowy, hodowcy otrzymują lepsze ceny za swoje plony, zyskują pewne bezpieczeństwo finansowe i są zwolnieni z większości ciężarów marketingowych.

Jest to forma lokalnego wsparcia rolnictwa. Abonenci płacą z góry rolnikowi za uprawę pożądanych produktów. Czasem rolnik wybiera, co ma uprawiać, czasem kupujący wybiera, co chce kupić, częściej jest to umowa o współpracy obu stron.

Organizować coś

Istnieje kilka rodzajów ustaleń, które można zastosować, w zależności od gospodarstwa CSA, z którego korzystasz. Na przykład:

 • istnieje schemat skrzynek na warzywa , w ramach którego rolnik rozdaje skrzynki na warzywa (wypełnione subskrybowaną tygodniową porcją plonów [1] ) w centralnym punkcie. W tej konfiguracji możesz sam uczestniczyć w uprawie (części) żywności lub możesz pozwolić rolnikowi wykonać całą pracę. Druga metoda pozwala zaoszczędzić trochę czasu konsumenta, ale może być droższa.
 • w konfiguracji farmy zbierającej plony (bez uprawy osobistej) [2] nie musisz także samodzielnie uprawiać żadnej żywności (pozostawiając wszystko rolnikowi) i możesz sam wybrać żywność, którą chcesz zebrać. Ponieważ żywność jest zbierana dokładnie wtedy, gdy jej potrzebujesz, taka konfiguracja może być bardziej wydajna niż schemat pojemnika na warzywa (wymagane jest mniej konserwacji żywności, tj. przestrzeni do przechowywania, energii do chłodzenia..., a także mniejsze ryzyko zalegania żywności długo i gaśnie).
 • konfiguracja gospodarstwa samodzielnie zbierającego plony (z uprawą osobistą) jest ogólnie taka sama, jak metoda wspomniana powyżej, ale możesz także samodzielnie uprawiać (część) żywności, co skutkuje niższą ceną subskrypcji

We wszystkich wymienionych typach nadal występuje rolnik, który nadzoruje pracę gospodarstwa. Dlatego też, jeśli nie monitorujesz dokładnie swoich upraw i rozwijają się szkodniki lub rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych,... on wkroczy do akcji. Jest to również główny czynnik różnicujący działki . [3] Na działkach nie ma rolnika nadzorującego; zamiast tego wszystkie działki są utrzymywane wyłącznie przez najemców.

Zazwyczaj członkowie lub „udziałowcy” gospodarstwa lub ogrodu zobowiązują się z góry pokryć przewidywane koszty prowadzenia gospodarstwa i wynagrodzenie rolnika. W zamian otrzymują udziały w nagrodzie gospodarstwa przez cały sezon wegetacyjny, a także satysfakcję z ponownego połączenia się z ziemią i bezpośredniego uczestnictwa w produkcji żywności . W ten sposób pole uprawne staje się, pod względem prawnym lub duchowym, gospodarstwem społeczności. Członkowie podzielają także ryzyko związane z rolnictwem, w tym słabe zbiory spowodowane niesprzyjającą pogodą lub szkodnikami. Dzięki sprzedaży bezpośredniej członkom społeczności, którzy z góry zapewnili rolnikowi kapitał obrotowy, hodowcy otrzymują lepsze ceny za swoje plony, zyskują pewne bezpieczeństwo finansowe i są zwolnieni z większości ciężarów marketingowych.

Rolnikom CSA oferuje sprawiedliwe, stałe źródło dochodu i szansę na bezpośrednią rozmowę z klientami. Wielu rolników CSA zachęca członków i ich rodziny do zaangażowania się i współpracy z „swoimi” rolnikami, aby dowiedzieć się więcej o sposobach uprawy żywności. Rozwija to zrozumienie wyzwań stojących przed rolnikami rodzinnymi w społeczności i pomaga stworzyć prawdziwych partnerów w lokalnym systemie żywnościowym.

Zalety umowy CSA

 • Wiesz dokładnie, skąd pochodzi Twoje jedzenie.
 • Jest tak lokalny, jak to tylko możliwe, bez konieczności uprawy własnej.
 • Może to spowodować zmniejszenie energii zawartej w pożywieniu (w zależności od bliskości gospodarstwa CSA, używanych środków transportu, tego, czy członkowie muszą często podróżować do gospodarstwa,...)
 • Oprócz podstawowych upraw niektóre gospodarstwa oferują również owoce, zioła, kwiaty lub inne produkty.
 • Sprawia, że ​​cykl składników odżywczych jest krótszy.
 • Jest to narzędzie edukacyjne.
 • Małe rolnictwo może być znacznie lepsze dla środowiska niż duże gospodarstwa przemysłowe.
 • Rolnicy z CSA mają większą motywację do produkcji zdrowej żywności z minimalną ilością środków chemicznych lub bez nich, ponieważ proces ten jest bardziej przejrzysty.
 • Klienci lepiej rozumieją ten proces i mogą chętniej akceptować żywność o gorszym estetyce (z plamami lub zniekształconym), jeśli zrozumieją, że jest to normalne i być może wynika z niestosowania określonych środków chemicznych.

Wady CSA

Dla rolnika

W strefach silnie zurbanizowanych gospodarstwa CSA nie są zbyt skuteczne/rentowne. Wynika to z ogromnej obfitości (a co za tym idzie bliskości) supermarketów oraz (zawsze trudnych do zmiany) przyzwyczajeń zamieszkujących je osób. Ludzie tam mieszkający są przyzwyczajeni do chodzenia do jednego miejsca (supermarketu) po żywność i nie zawracają sobie już głowy jeżdżeniem do różnych miejsc w celu zdobycia różnych rodzajów żywności (rynek, sklep mięsny, gospodarstwo rolne, sklep spożywczy itp.). W strefach mniej zurbanizowanych nie stanowi to większego problemu, ponieważ długie podróże samochodem i tak mogą być konieczne (możesz mieszkać daleko od dowolnego producenta żywności – dowolnego typu – i ludzie mogą tam mieć mniej zajęć. Rozwiązania, które sprawią, że gospodarstwo CSA bardziej atrakcyjne w strefach silnie zurbanizowanych byłoby korzystanie z systemu skrzynek na warzywa (dostarczanie skrzynek z warzywami w bliższą lokalizację) lub dostarczanie żywności bezpośrednio do domów (dostawa na żądanie). Samozbieranie może być nadal wykorzystywane do innych celów klientów (którzy już znajdują się w pobliżu gospodarstwa).Dodatkową opcją jest natychmiastowe przetworzenie żywności do MRE . Oszczędza to klientom czas przygotowania, zachowując jednocześnie długi okres przydatności do spożycia, a także zmniejsza liczbę innych miejsc które należy odwiedzić (rzeźnik, sklep spożywczy,...) - ten ostatni, ponieważ takie posiłki zawierają składniki odżywcze, takie jak mleko, ser,... zwykle spotykane w miejscach takich jak rzeźnicy, sklepy spożywcze,...-

Dla klientów

 • Dostajesz tylko to, co wyrosło. W przypadku programów skrzynek na warzywa (z uprawą indywidualną) często masz wpływ na to, co uprawiasz, ale możesz nie mieć zbyt dużego wpływu na to, co otrzymujesz. Czasami możesz też otrzymać wiele rzeczy, które mogą Ci się nie spodobać.
 • Jak wspomniano powyżej, ryzyko nieudanych zbiorów dzielisz z rolnikiem

Zobacz też

Bibliografia

 1. Należy pamiętać, że te skrzynki na warzywa mogą być wypełnione uprawami wybranymi przez rolnika, wybranymi przez konsumenta lub kombinacją wyboru przez konsumenta i rolnika
 2. Przykładami są http://www.zelfpluktuin.nl/ , http://web.archive.org/web/20141224232513/http://www.purfruit.com:80/
 3. Artykuł wiki o przydziałach

Linki zewnętrzne

Ikona informacji o FA.svgKąt w dół icon.svgDane strony
AutorskiChris Watkins , KVDP , Eric Blazek
LicencjaCC-BY-SA-3.0
Językangielski (en)
Powiązany0 podstron , 8 stron linkuje tutaj
SkrótyCSA , rolnictwo wspierane przez społeczność , rolnictwo wspierane przez społeczność
Uderzenie1635 odsłon strony
Utworzony2 maja 2006 r. , autor: Eric Blazek
ZmodyfikowanyFelipe Schenone , 8 czerwca 2023 r
Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.