{"id":39807,"key":"Open_source_cellulose_insulation_manufacturing","title":"Open source cellulose insulation manufacturing","latest":{"id":1131339,"timestamp":"2024-10-15T00:09:57Z"},"content_model":"wikitext","license":{"url":"https://www.appropedia.org/Appropedia:Copyrights","title":"CC-BY-SA-4.0"},"source":"{{Project data\n| authors = User:J.M.Pearce\n| status = Idea\n| years = 2012\n| type = Cellulose insulation\n}}\n\n{{MOST}}\n\nThe goal of this project is to create an [[open source]] cellulose insulation manufacturing machine for the goal of local production of cellulose insulation from post consumer paper waste. Local manufacturing would reduce [[embodied energy]] of transportation and provide a valuable product from local waste streams - particularly in cold climates like the UP!\n\nThe machine will process post-consumer paper sourced locally to create the 75-85% recycled paper fiber and then mix it with the other 15%-25% of a fire retardant such as boric acid.\n\n{{Video\n| video = https://www.youtube.com/watch?v=6FWOwvthj34\n| title = The competition for inspiration\n| keywords = manufacturing, insulation, waste\n}}\n\n'''Cellulose Insulation''' is one of the greenest products in the world as it both saves energy by conserving heat in buildings and it is made from recycled paper (newsprint and other paper sources), paper that might otherwise end up in landfills, releasing greenhouse gases as it decomposed.\n\n* Lowest embodied energy of any insulation (fiberglass is 10X as much, foam 60X)<ref>Life Cycle Analysis of a Residential Home in Michigan\" S. Blanchard & P. Reppe (Sept. 1998); Canadian Architect Measures of Sustainability -- check me. [https://web.archive.org/web/20160203014904/http://www.canadianarchitect.com/asf/perspectives_sustainibility/measures_of_sustainablity/measures_of_sustainablity_embodied.htm http://web.archive.org/web/20160203014904/http://www.canadianarchitect.com/asf/perspectives_sustainibility/measures_of_sustainablity/measures_of_sustainablity_embodied.htm]</ref>\n* Green building material for [[LEED]]\n* sound proofing, insulation, and fire retardation.\n* Works best at high deltaT form indoor and outdoor\n\n== Basic design specs ==\n\n* ability to shred paper to 5cm add borate then \"fiberize\" to 4mm\n\n== External Links ==\n\n* [http://www.cellulose.org/ Cellulose Insulation Manufacturers Association]\n\n== Quick Economics ==\n\nDoes this make sense?\n\n* Search on internet found several sources for boric acid\n* $1/lb for granules [https://web.archive.org/web/20140925095000/http://www.farmerboyag.com/fly-insect-control/boric-acid-50lb.asp] or for the powder - slightly less (44 if 100+ sacks) if you buy many 50lb sacks.[http://www.dudadiesel.com/choose_item.php?id=borpbags&kpid=borpbags&gclid=CJbQw8211MYCFQGGaQodAW0MWQ]\n* if assume the electricity, labor and the paper is free that means you are paying ~$0.25/lb for insulation\n* Cellulose insulation - 23lb bag for $7.20 or $0.31/lb [http://www.shop.insulationmaterials.com/Energy-Care-Cellulose-23lb-Bags-EC-1000.htm?gclid=CPan1oK31MYCFYcCaQodqUgC6g]\n* Cellulose insulation - 1050LBS for $420 is $0.40/lb [http://www.thetoolworkshop.com/greenfibercelluloseinsulationins770ld.aspx]\n* Cellulose insulation - 17280lbs for $6393 is $0.37/lb [http://www.theenergyconscious.com/fiberamerica-li004.html?gclid=CJuulpW61MYCFQuQaQodsqkC2w]\n\nThis gives you a 20% savings on materials - but your time and the electricity and the machine are all going to have real costs. However, the disposal of the paper will have a real cost too. This looks marginal.\nSo for 1000 square feet of attic in the UP you would want R60 and need 105 standard bags of 19.05lbs/bag or ~2000lbs [https://web.archive.org/web/20160715101023/http://www.greenfiber.com:80/step_one_-_calculate_your_need_how_to_install.html]\nwith possible savings of 6 cents/lb = $120 on a $620 purchase\n\n== Feasibility Cases ==\n\n* Where does 15-25% boric acid figure come from?\n* What are substitutes for boric acid?\n* Is flame retardant needed in nonflammable walls, such as with Compressed Earth Block?\n\n== References ==\n\n<references />\n\n== Links ==\n\n* OSE Wiki - http://opensourceecology.org/wiki/Biofiber_Insulation\n\n{{Page data\n| keywords = cellulose insulation, manufacturing, open source, waste, cellulose\n| sdg = SDG11 Sustainable cities and communities, SDG12 Responsible consumption and production\n| published = 2012\n| organizations = Michigan Tech's Open Sustainability Technology Lab.\n| license = CC-BY-SA-3.0\n| language = en\n}}\n\n[[Category:MOST]]\n[[Category:Open source hardware]]\n[[Category:Energy efficiency]]\n[[Category:Appropriate technology videos]]\n[[Category:Energy videos]]\n[[Category:Engineering videos]]\n[[Category:Manufacturing]]\n[[Category:Open source]]\n[[Category:Waste]]"}