100 2499.JPG

היתרונות של גינון עירוני כוללים הוספת שטחים ירוקים חינוכיים, אספקת מזון, טיפולים וחיזוק קהילתי. גנים עירוניים נבדלים מעמיתיהם הכפריים בכך שהם נהנים בדרך כלל מ: עונה ללא כפור וכן עונת גידול ממושכת למשך חודש אחד בשל אפקט חימום האי העירוני; מספר מופחת של חיות בר טורפות (כמו צבאים, זאבי ערבות ושומות); תמריץ מוגבר ליצירתיות בחלל הקטן יותר.

אולם יחד עם זאת לגנים עירוניים יש מכשולים שונים מאשר לעמיתיהם הכפריים. חלק מהמכשולים הללו כוללים: חללים סגורים, אור שמש חסום, אדמה גרועה, גישה לא אמינה למים, זיהום קרקע ואוויר, כמו גם גניבה, ונדליזם ופוליטיקה כדי לסבך עוד יותר את הדברים. [1]

בתגובה לבעיות העומדות בפני אור שמש חסום, חללים סגורים ואדמה דלה בנתה סמברדורס אורבנוס גן אנכי הידרופוני . זהו פרויקט אחד בסדרת פרויקטים של גינון עירוני ב- Sembradores Urbanos.

רקע כללי

3291241508 69fc56e4e6.jpg
100 2486.JPG
100 2501.JPG
גן הידרופוני.jpg

גינון אנכי עוזר לך להפיק את המיטב מהאור שיש לך ולמטב את המרחב האנכי הזמין באזורים מעובים. גינון אנכי באופן מסורתי כולל סבכה, טרסה או נפילה.

 • סבכה כוללת גידולים שאוהבים לגדול אנכית במעלה מוטות כמו: אפונת שלג, שעועית מוט ומלפפונים.
 • ריצוף , בסביבה עירונית, כולל התקנת צמחים ברצף שלבי מדרגות במיכלים.
 • נפילה כוללת צמחים שגדלים היטב באדניות תלויות ונותנים לעלים שלהם להשתרע לכיוון האדמה: כמו עגבניות, תותים, מלפפונים וטימין. [2]

הגינה האנכית ההידרופונית יכולה להיחשב כאל אסטרטגיית טרסה, אולם הערימה אינה מתרחשת ברצף מדרגות, אלא עולה ישר למעלה, מכיוון שניתן להרכיב את מיכל ה-PVC על הקיר.

תְאוּרָה

תאורה היא או:

 • שמש מלאה : 6 עד 8 שעות שמש ביום. באקלים חם צמחים מסוימים צריכים רק 6 שעות, בעוד באקלים קר הם צריכים 8 שעות.
 • שמש חלקית : שמש ישירה לתקופה קצרה יותר או שמש מנומרת מבעד לעלים של עץ תלוי.
 • צל מלא : תנאים ללא שמש

העדפות צמחים לתאורה

 • עגבניות ומלפפונים רוצים שמש מלאה
 • שעועית ואפונה יכולים להסתדר בכל מקום משמש מלאה ועד שמש חלקית
 • ירקות שורש כמו צנוניות ותפוחי אדמה יכולים להסתדר עם שמש חלקית
 • עלים ירוקים כמו תרד ומנגולד יכולים להתמודד עם מעט מאוד שמש
 • בצל אוהב אור מלא עבור נורות בוגרות, אבל בצל ירוק (או בצל תינוקות) ניתן לגדל בפחות אור. [2]

עיצוב מתוך מחשבה על אור

קודם כל, עליך לדעת כמה אור שמש מקבל הגינה שלך ואילו אזורים מקבלים יותר. זה אומר להיות סבלניים ולהתבונן, הקדישו יום אחד כדי לתעד כיצד אור השמש עובר מעל הגינה שלכם. צייר סקיצה פשוטה של ​​הגינה שלך וחלק את הגינה שלך לגרף, עם חלקים נפרדים. רשום כמה שעות ודקות של אור שמש ישיר כל חלק מקבל. באיזו שעה הגינה שלך מקבלת את האור? אתה יכול להיות ספציפי ככל שאתה רוצה, אבל לפחות גלה אם הגינה שלך מקבלת יותר אור שמש בבוקר או אחר הצהריים ובערך היכן. זה יעזור לך לארגן את הצמחים שלך באותם אזורים עם זמינות אור השמש הדרושה. [2]

במקסיקו, שם מתרחש פרויקט סמברדורס אורבנוס, המיקום הטוב ביותר לגינה הוא בצד הדרומי או המערבי של בית או בניין, שם השמש נפוצה יותר. אם חלק כלשהו בחלל הגינה שלך מוצל מדי, אתה יכול למקם את ערימת הקומפוסט או הדיר של עוף וברווז שם.

אדמה עירונית

קרקעות עירוניות לרוב מרוצפות ואינן זמינות או שהן מזוהמות מאוד. מזהמי הקרקע העירוניים הנפוצים ביותר הם רמות גבוהות של עופרת, קדמיום וכספית. לעתים קרובות הם גם דחוסים, חרסיתיים ומכילים תכולת מתכת גבוהה.

אפשרויות לאדמה

 • הימנע ממזהמים :
  • הפחת את כמות העופרת שצמחים סופגים על ידי הוספת חיפוי וחומר אורגני.
  • גדל צמחי מזון הרחק מהכביש כדי למנוע מצמחים לספוג עופרת.
  • שמור על pH גבוה מ-6.7 כדי למנוע מצמחים לספוג עופרת. [1]
 • אדמה מתקנת : השתמש בפטריות או בצמחייה כדי להפוך קרקעות חומות לקרקעות משוחזרות פרודוקטיביות.
 • יצירת אדמה : קומפוסט שאריות מזון, הוספת אזוב כבול ואבק מסור מיושן ליצירת אדמה. אתה יכול להוסיף אדמה זו למיכלים או למיטות מוגבהות.
 • הידרופוניקה : לכו ללא אדמה ובמקום זאת הניחו שורשי צמחים במים עם תוספת חומרי הזנה הדרושים לצמיחה. זה יכול להיות קצת יותר מסובך מכיוון שאדמה מכילה מגוון תכונות שעדיין לא מובנות לחלוטין על ידי המדע ולכן לא חוזרות בקלות בתערובות תזונה. [1]

היתרונות של הידרופוניקה

 • בלי עיבוד, בלי חפירה, בלי עידרים, בלי גריפה. מכיוון שהידרופוניקה היא ללא אדמה ובמקום זאת במדיום מימי אין צורך לבצע עבודות עיבוד או משימות מעיקות דומות.
 • ללא מחזור יבולים וללא קרקע בור. המדיום המימי יכול בקלות להוסיף חומרים מזינים כדי לחדש את חומרי ההזנה האבודים, בעוד שהאדמה צריכה להתחדש או באמצעות מחזור יבולים, שבו צמחים שונים יכולים לתת ולקחת חומרים מזינים שונים מהאדמה, או באמצעות שיטות אדמה ברזל, שבהן ממתינים שנה או יותר עד להשתמש באדמה שוב לחקלאות.
 • עשבים שוטים מטופלים בקלות. העשבים השוטים שכן מתבססים במערכת ההידרופונית שלך מוסרים הרבה יותר בקלות מכיוון שהשורשים שלהם תלויים במים וניתן להסירם כמכלול, כאשר שורשי העשבים השוטים באדמה יכולים להיות נטועים עמוק באדמה וקשה להסירם לחלוטין בלי לחפור אותם.
 • כתוצאה מכך, גופי הפרי והפריחה הם אחידים יחסית. כאשר האדמה משתנה מאוד על פני דונם בתכולת חומרי הזנה, מינרלים וחמר, מצע המים בהידרופוניקה יכול בקלות ובמהירות להפיץ חומרים מזינים בצורה אחידה לכל הצמחים במערכת, מה שמוביל לתוצאות אחידות הרבה יותר.
 • בטיחות מוגברת של צריכת מזון בעת ​​יישום דשנים לפסולת בעלי חיים ובני אדם. במערכות הידרופוניות יישום של פסולת של בעלי חיים או אנושיים כדשנים מזינים יכול להיעשות במיקום שאינו צריך לבוא במגע עם העלים או גוף הפרי של הצמח כלל ולהתפזר בקלות בכל המערכת. אלא אם כן משתמשים בהשקיה בטפטוף או מריחת הדשן לפני השתילה, יישום דשן פסולת בעלי חיים ובני אדם על אדמה בדרך כלל יבוא במגע עם העלים או גוף הפרי של צמחים נמוכים כמו חסה או תותים ועלול לגרום בקלות לבעיות דיזנטריה אלא אם כן מעוקר כהלכה.
 • מייעל על שטח, עם תשואה מוגברת לכל שטח. צמחים יכולים לצמוח קרוב יותר זה לזה וכך התשואות יכולות לעלות לכל שטח.
 • שליטה טובה יותר ב-pH. [3]
גן הידרופוני3.jpg

מזון צמחי הידרופוני

בדרך כלל תמהילים אלו עשויים מאיזון של לפחות 6 מאקרו ו-6 אלמנטים מיקרו. 6 יסודות המאקרו הם חנקן (N), זרחן (P), אשלגן (K), סידן, מגנזיום וגופרית. 6 יסודות המיקרו הם ברזל, מגנזה, בורון, נחושת, אבץ ומוליבדן. [3]רשימה זו מורחבת ללא הרף כאשר אלמנטים חדשים ותפקידי אלמנטים יוצאים בתוך האדמה מובנים טוב יותר על ידי המדע. ישנם יחס N:P:K שונים המומלצים ספציפיים לכל יבול ולשלבי צמיחה שונים, כולל: שלב השתילים, שלב הצומח ושלבי הפריחה והפרי. אז התערובת שלך אמורה להשתנות בהתאם לצמח ולשלב שבו הוא נמצא. אולי גם יהיו לך תוצאות טובות יותר אם תגדל צמחים שדורשים אותו חוזק תזונתי באותה מערכת, כך שצמחים מסוימים לא יצליחו בלעדיהם ואחרים עם עודף.

תערובות הידרופוניות כימיות מסונתזות מוכנות משאירות הכל בידי המדענים, אבל להשאיר הכל בידי המדע זה לא תמיד הרעיון הטוב ביותר, כשהמדע לא יודע הכל, במיוחד על אדמה. ניתן לראות את השיעור הזה בתערובות פורמולות לתינוקות המשתנות ללא הרף כדי להוסיף את החומר התזונתי או הוויטמין הבא שנשכח בשנה הקודמת ונמצא חשוב מאוד להתפתחות או גדילת המוח, כמו DHA, ARA, 4 סוגים שונים של ויטמין E ו-5 סוגים שונים של ויטמין A. [4]במקום זאת פשוט להסתמך על תערובות כימיות מסונתזות כדי לענות על כל הצרכים שלך, חשוב לפחות להכליא את התערובת שלך כך שתוסיף לפחות כמה חומרים מזינים אורגניים. זה יכול לעזור למנוע מהצמחים שלך ללכת ללא מינרל חשוב או רכיב תזונתי שעדיין לא מובן, אבל נמצא בטבע וחשוב לחלוטין למערכת צמיחה מתפקדת ואופטימלית.

הפניות

 1. קפוץ עד:1.0 1.1 1.2 Fern Marshall Bradley, Barbara W. Ellis. האנציקלופדיה החדשה של רודייל לגינון אורגני: המשאב ההכרחי לכל גנן. רודייל, 1993. עמוד 704.
 2. קפוץ עד:2.0 2.1 2.2 Ruppenthal, RJ מזון טרי מחללים קטנים: מדריך הגנן של כיכר אינץ' לגידול, תסיסה והנבטה לאורך כל השנה. הוצאת צ'לסי גרין, 2008.
 3. קפוץ עד:3.0 3.1 דאדלי האריס. הידרופוניקה: המדריך המלא לגינון ללא אדמה. Struik, 1992
 4. לינדה פולדן פאלמר. בונד התינוק: המדע החדש מאחורי מה שבאמת חשוב כשמטפלים בתינוק שלך. Sourcebooks, Inc., 2009

Discussion[View | Edit]

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.