حاشیه نویسی:

CPR با AED در این برنامه EMT مستقر در کالیفرنیا گنجانده شده است زیرا برای تأیید مهارت برای ثبت نام کالیفرنیا مورد نیاز است. [1] این صفحه برای دانش عمومی CPR است، صفحات جداگانه ای برای تغییرات خاص تر ایجاد شده در CPR کودک و نوزاد وجود دارد .

احیای قلبی ریوی (CPR) مجموعه ای از اقدامات فوری است که برای بازگرداندن جریان خون اکسیژن دار به مغز و اندام های فرد در هنگام ایست قلبی ناگهانی (SCA) انجام می شود . اگر جریان خون اکسیژن دار به مغز در عرض چند دقیقه بازیابی نشود، قربانی ممکن است بمیرد یا آسیب مغزی جبران ناپذیری را متحمل شود.

CPR

CPR برای بیمارانی تجویز می شود که پاسخگو نیستند و تنفس نمی کنند یا تنفس غیر طبیعی دارند (یعنی تنفس آگونال) و نبض قطعی ندارند. یک AED باید به محض در دسترس بودن استفاده شود و اقدامات پشتیبانی از زندگی پیشرفته (ALS) باید توسط پرسنل آموزش دیده در اسرع وقت انجام شود. مراحل CPR عبارتند از:

 1. بررسی کنید که منطقه برای شما و بیمارتان ایمن است و از PPE مناسب (PENMAN) استفاده کنید.
 2. هوشیاری/پاسخگویی را با ضربه زدن روی شانه (AVPU) بررسی کنید.
 3. 911 را فعال کنید یا (به کسی هدایت کنید تا فعال شود) یا در صورت لزوم با پشتیبان ALS تماس بگیرید، همچنین اگر قبلاً در دسترس نیست، یک AED را به طرف بیمار بیاورید یا از کسی بخواهید که یک AED بیاورد.
 4. فرد را به پشت روی یک سطح سخت قرار دهید.
 5. راه هوایی بیمار را با یک کج سر باز کنید تا چانه کمی بلند شود.
 6. به طور همزمان نبض کاروتید در بزرگسالان ( نبض بازویی در کودکان و نوزادان) و تنفس را بیش از 10 ثانیه ارزیابی کنید .
 7. اگر بیمار پاسخگو نیست و نفس نمی‌کشد یا تنفس غیرطبیعی دارد (یعنی تنفس آگونال) و نبض قطعی نداشت، فوراً فشرده‌سازی قفسه سینه را با عمق حداقل 2 اینچ (≥ 1/3 عمق قدامی-خلفی قفسه سینه در کودکان) شروع کنید. یا نوزادان) با سرعت 100-120 فشار در دقیقه، که امکان پس زدن کامل قفسه سینه را فراهم می کند. (برای اطلاعات بیشتر به نوار کناری خود ارزیابی مراجعه کنید).
 8. پس از انجام 30 فشار، دو (2) تنفس نجات از طریق BVM ، دهان به دهان، دهان به ماسک یا از طریق استوما در صورت لزوم انجام دهید. برای کودکان و نوزادان، اگر دو امدادگر در حال انجام CPR باشند، نسبت فشرده سازی به تهویه به 15:2 تغییر می کند.
 9. پس از انجام دو تنفس نجات، فوراً فشرده سازی قفسه سینه را از سر بگیرید .
 10. سیکل 30 فشار قفسه سینه و دو نفس نجات را تکرار کنید و به محض در دسترس بودن از AED/Defibrillator استفاده کنید. CPR را تا زمانی که به طور مناسب توسط پرسنل نجات تسکین یابد ادامه دهید.

اگر پرسنل اضافی در دسترس هستند، کمپرسورها را تقریباً هر 4 تا 5 سیکل 30 فشرده و دو تنفس (تقریباً 2 دقیقه) تعویض کنید تا از خستگی امدادگر و کاهش اثر فشاری جلوگیری شود.

نحوه انجام فشرده سازی قفسه سینه

فشرده سازی برای بزرگسالان/کودکان

 1. یک دست را روی دست دیگر قرار دهید و انگشتان خود را در هم قفل کنید (برای بزرگسالان بسیار کوچک و کودکان کوچک می توانید به صورت اختیاری فقط از یک دست استفاده کنید).
 2. دست های به هم پیوسته خود را کف دست به سمت پایین و پاشنه دست خود را روی نیمه پایینی استخوان سینه بیمار قرار دهید. برای یک بزرگسال متوسط، این بدان معنی است که انگشت وسط شما باید تا حدودی با نوک سینه بیمار همخوانی داشته باشد. مراقب باشید که دستان خود را خیلی پایین قرار ندهید، زیرا فشارهای بسیار کم می توانند باعث شکسته شدن فرآیند xiphoid ، پارگی کبد و غیره شوند.
 3. خود را طوری قرار دهید که بتوانید مستقیماً با زاویه 90 درجه به سمت قفسه سینه بیمار فشار دهید و بازوهای خود را کاملاً دراز کرده باشید.
 4. با سرعت 100 تا 120 فشار در دقیقه به عمق صحیح فشار دهید تا پس از هر بار فشار دادن سینه به عقب برگردد. از تکیه دادن به قفسه سینه بیمار خودداری کنید زیرا این اجازه نمی دهد که قفسه سینه کاملاً عقب بماند.
  • برای بزرگسالان: برای هر فشرده سازی حداقل 2 اینچ (5 سانتی متر) به سمت پایین فشار دهید اما بیش از 2.4 اینچ (6 سانتی متر) را فشار دهید.
  • برای کودک: حداقل 1/3 قطر قدامی-خلفی قفسه سینه را برای هر فشرده سازی فشار دهید. از عمق 2.4 اینچ (6 سانتی متر) تجاوز نکنید.
 5. از پروتکل مناسب برای میزان فشرده سازی تهویه ها پیروی کنید. برای بزرگسالان و کودکان با یک امدادگر، این معمولاً 30:2 است. CPR دو نجات دهنده با کودک از نسبت فشرده سازی به تهویه 15:2 استفاده می کند.

فشرده سازی برای نوزاد

فشرده سازی برای نوزاد از قوانین اساسی مشابه با بزرگسالان و کودکان پیروی می کند، اما قرار دادن دست و عمق فشرده سازی متفاوت است.

 1. بسته به اینکه یک یا دو امدادگر وجود داشته باشد، قرارگیری دست برای فشرده سازی تغییر می کند.
  1. یک امدادگر: خود را در کنار بیمار قرار دهید تا زمان از دست دادن هنگام انجام تهویه به حداقل برسد. دو انگشت خود را در مرکز قفسه سینه بیمار، درست زیر خط نوک سینه قرار دهید.
  2. دو امدادگر: خود را جلوی پای بیمار قرار دهید. هر دو انگشت شست را در مرکز قفسه سینه بیمار، درست زیر خط نوک سینه قرار دهید، در حالی که دستان نجات دهنده اطراف بیمار را احاطه کرده است. امدادگر دوم در سر بیمار خواهد بود.
 2. با سرعتی بین 100 تا 120 فشار در دقیقه (120 فشار برای نوزاد) فشار دهید و اجازه دهید تا قفسه سینه در فاصله بین فشارها عقب نشینی کند. هنگام انجام فشرده سازی دو نجات دهنده از فشار دادن بیمار در دستان خود خودداری کنید.
 3. به عمق حداقل 1/3 قطر قدامی خلفی قفسه سینه بیمار (تقریباً 1.5 اینچ) فشرده کنید.
 4. از پروتکل مناسب برای میزان فشرده سازی تهویه ها پیروی کنید. برای CPR یک امدادگر این 30:2 است، دو CPR نجات به 15:2 تغییر می کند.

نحوه اعمال AED

شکل 1: کاربرد پد AED معمولی بزرگسالان.
شکل 2: کاربرد AED اطفال/نوزادان

شکل 2: کاربرد پد AED اطفال/نوزادان. یک AED باید به محض در دسترس بودن اعمال شود. AED باید در زمانی که CPR ادامه دارد اعمال شود. انواع مختلفی از AED در حال استفاده وجود دارد، با این حال، همه آنها چهار مرحله جهانی را با تغییرات جزئی در نحوه انجام هر مرحله دنبال می کنند.

چهار مرحله جهانی برای راه اندازی AED عبارتند از:

 1. دستگاه را روشن کنید
 2. پدها را روی سینه برهنه بیماران اعمال کنید
 3. ریتم قلب را تجزیه و تحلیل کنید
 4. در صورت توصیه AED، شوک وارد کنید

شرح مفصل چهار مرحله جهانی برای راه اندازی AED:

 1. روشن کردن دستگاه: این مرحله معمولاً با فشار دادن دکمه "روشن" یا با باز کردن درب آن انجام می شود. (هنگامی که دستگاه روشن است، مراحل کار AED را به صورت شفاهی بیان می کند)
 2. پدها را روی سینه برهنه بیماران اعمال کنید: پدها را همانطور که روی پدها یا بسته بندی نشان داده شده است قرار دهید. (برای شرایط خاص مانند چسب های دارویی، پوست خیس، سینه مودار، جواهرات و غیره به نوار کناری مراجعه کنید.)
 3. ریتم قلب را تجزیه و تحلیل کنید: این مرحله معمولاً به یکی از سه روش انجام می شود. در بسیاری از AEDها پدها از قبل به دستگاه وصل شده اند و قرار دادن پد دوم روی قفسه سینه بیمار مداری را تکمیل می کند که فرآیند آنالیز خواهد بود، در برخی از AEDها پدها به دستگاه وصل نیستند و آنها را وصل کنید و دستگاه شروع به کار می کند. فرآیند تجزیه و تحلیل و در نهایت برخی از ماشین‌ها از اپراتور می‌خواهند که دکمه‌ای با عنوان "Analyze" را فشار دهد تا فرآیند تجزیه و تحلیل شروع شود. اگر مطمئن نیستید از فرمان های صوتی پیروی کنید. ( مهم: اطمینان حاصل کنید که در حالی که دستگاه در حال تجزیه و تحلیل ریتم قلب است، کسی بیمار را لمس نمی کند)
 4. در صورت توصیه AED، یک شوک وارد کنید: هنگامی که فرآیند تجزیه و تحلیل کامل شد، دستگاه یا "شوک توصیه شده" یا "بدون شوک توصیه می شود" را نشان می دهد. اگر دستگاه تشخیص دهد که هیچ شوکی توصیه نمی شود، فوراً CPR را با فشرده سازی قفسه سینه شروع کنید. اگر دستگاه تشخیص دهد که یک شوک توصیه شده است، شروع به شارژ کردن دستگاه با تنظیم انرژی مناسب می کند (مناسب است در حین شارژ شدن دستگاه فشرده سازی انجام شود). پس از شارژ شدن دستگاه، دو راه برای وارد کردن شوک بسته به نوع AED در حال استفاده وجود دارد. در هر صورت به صورت شفاهی و بصری اطمینان حاصل کنید که همه از بیمار دور هستند (هیچ‌کس بیمار را لمس نمی‌کند) با بیان بلند "واضح!" قبل از وارد شدن شوک
 • یک ماشین نیمه اتوماتیک از شما می خواهد که دکمه "Shock" را به طور فیزیکی فشار دهید که وقتی دستگاه به اندازه کافی شارژ شد چشمک می زند، فرمان صوتی به مردم توصیه می کند که شفاف بمانند.
 • یک دستگاه تمام اتوماتیک شوک را به طور خودکار وارد می کند و شمارش معکوس را برای زمان وارد شدن شوک شروع می کند، همچنین به مردم توصیه می کند که از بیمار دور بایستند. صرف نظر از نوع AED مورد استفاده پس از وارد شدن شوک بلافاصله CPR را با فشرده سازی قفسه سینه شروع کنید. هر دو دقیقه AED به مردم توصیه می‌کند که واضح بایستند تا بتواند فرآیند تجزیه و تحلیل را آغاز کند و سپس مجدداً "Shock Advised" یا No Shock Advised را توصیه می‌کند. تا زمانی که بیمار در حال حرکت باشد و علائم حیات از خود نشان دهد، هر زمان که دستگاه اعلام کرد "بدون شوک توصیه می شود" بلافاصله CPR را شروع کنید. اگر دستگاه تشخیص داد که یک شوک وجود دارد، توصیه می شود روند پاکسازی بیمار، وارد کردن شوک و شروع CPR را تکرار کنید.

( توجه: هنگامی که دستگاه روشن می شود، دستورات صوتی، امدادگر را از طریق مراحل کار با AED خاص طی می کند، آشنایی با این مراحل از قبل منجر به استفاده سریع تر از AED و تلاش برای نجات کارآمدتر می شود.)

تصمیم حمل و نقل

اگر ALS به صحنه نرسد، بیشتر پروتکل‌های محلی توصیه می‌کنند که بیمار را در صورت بروز یکی از موارد زیر انتقال دهید: [2]

 • بیمار نبض خود را به دست می آورد
 • شش تا نه شوک بدون بازگشت گردش خود به خود (ROSC) تحویل داده شده است.
 • AED سه پیام متوالی (که با 2 دقیقه CPR از هم جدا شده اند) می دهد که هیچ شوکی توصیه نمی شود.

پروتکل محلی شما همیشه بر این دستورالعمل کلی اولویت دارد.

پدهای تخصصی برای کاربرد AED برای کودکان و نوزادان وجود دارد ، اگر پدهای کودکان در دسترس نباشد باید از پدهای بزرگسالان استفاده شود.

مستندات

مستندات مداخله CPR باید در گزارش مراقبت از بیمار (PCR) گنجانده شود . برای یک رویداد قلبی اطمینان حاصل کنید که شامل موارد زیر است:

 • داده های بیمار: سن، جنسیت و هر گونه بیماری همراه.
 • داده های رویداد: فروپاشی مشاهده شده یا بدون شاهد، محل وقوع رویداد، زمان از فروپاشی تا شروع احیای قلبی ریوی (CPR) در صورت مشخص بودن.
 • مشاهدات و مداخلات: ریتم اولیه در صورت شناخته شدن، مداخلات ضروری (مدت زمان انجام CPR، استفاده از AED، تعداد شوک های وارد شده) با زمان های ثبت شده. زمانی که ریتم اولیه فیبریلاسیون بطنی یا تاکی کاردی بطنی بدون نبض است، به زمان از فروپاشی تا اولین دفیبریلاسیون توجه کنید.
 • پیامدها: بازگشت گردش خون خود به خود (برای حداقل 20 دقیقه)، حمل و نقل یا قطع CPR

خود ارزیابی

نماد OOjs UI lightbulb.svg
خود ارزیابی

نکات و ترفندها

 • اگر شخص دیگری غیر از شریک زندگی خود را برای درخواست پشتیبان ALS تعیین می کنید، مطمئن شوید که آن شخص می داند که شما او را برای این کار منصوب کرده اید. در صورت لزوم اشاره کنید و ویژگی های توصیفی را اضافه کنید: "شما با پیراهن آبی، با 911 تماس بگیرید و به آنها بگویید که ما یک بزرگسال بی پاسخ داریم". این امر سردرگمی را که می تواند ناشی از اثر تماشاگر ، ابهام و انتشار مسئولیت باشد، برطرف می کند. اطمینان حاصل کنید که آن شخص در صورت امکان، برای به روز رسانی 911 در مورد تغییرات در وضعیت بیمار، به عنوان مثال CPR شروع شده است، در تلفن می ماند.
 • هنگام محول کردن وظایف به سایر امدادگران یا اطرافیان، با دادن یک هدف خاص به هر فرد، سردرگمی را کاهش دهید. یک نفر می تواند با 911 تماس بگیرد، در حالی که فرد دیگری برای یافتن دفیبریلاتور در صورت در دسترس نبودن می رود. دادن چندین کار به یک تماشاگر احتمال ناتمام ماندن یک یا چند کار را افزایش می دهد.
 • اگر بیمار در منطقه‌ای به هم ریخته یا صعب العبور قرار دارد، سعی کنید بیمار را به فضای باز منتقل کنید، جایی که امدادگران متعدد و تجهیزاتشان به راحتی می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و در اطراف حرکت کنند. اگر حرکت بیمار به دلیل عوامل محیطی یا وزن بیمار برای شما و همسرتان بسیار دشوار است یا برای شما و همسرتان بسیار دشوار است، یا از اطرافیان برای کمک به حرکت دعوت کنید یا به بهترین شکل ممکن با بیمار رفتار کنید.
 • در حین انجام فشرده سازی، آرنج خم شده می تواند عمق و کارایی فشرده سازی را کاهش دهد و منجر به خستگی سریعتر امدادگر شود. از وزن بدن برای فشرده سازی استفاده کنید، نه شانه ها یا سینه ها.
 • در صورت عدم وجود ماسک نجات یا BVM، بیمار را می توان از طریق روش دهان به دهان تهویه کرد، اما این یک قضاوت از جانب امدادگر است زیرا دهان به دهان خطر ذاتی انتقال بیماری را به همراه دارد. اگر مایل نیستید یا نمی توانید دهان به دهان انجام دهید، CPR را فقط با دست انجام دهید (فقط فشرده سازی قفسه سینه).
 • در حین انجام CPR دو نفره، ممکن است برای ونتیلاتور مفید باشد که سیکل‌ها را بشمارد زیرا کمپرسور فشرده‌سازی‌ها را با صدای بلند شمارش می‌کند. این به همه افراد درگیر این امکان را می‌دهد که نه تنها بدانند شما در کجای چرخه مراقبت قرار دارید، بلکه به پیگیری چرخه‌ها/شوک‌ها نیز کمک می‌کند تا در صورت انتقال بیمار، شمارش دقیقی به ALS یا بیمارستان داده شود.

منابع اضافی

 • CPR نوزادان یک زیر مجموعه کاملا متفاوت از CPR است که از CPR نوزاد جدا است. این نوع خاص از CPR اغلب در کلاس‌های CPR معمولی آموزش داده نمی‌شود، زیرا بسیار خاص است (یعنی فقط زمانی استفاده می‌شود که بیمار نوزادی است که در اولین مراحل زندگی خارج از رحم است) و به دلیل اینکه CPR نوزاد طبیعی نیز می‌تواند برای این بیماران CPR نوزادان اغلب به پرستاران NICU، امدادگران پرواز و پرستاران، و سایر ارائه دهندگان مراقبت های پیشرفته آموزش داده می شود و از طریق AAP (انجمن اطفال آمریکا) به عنوان بخشی از NRP (برنامه احیای نوزادان) گواهی می شود.
 • راهنمای انجمن قلب آمریکا 2020 برای احیای قلبی ریوی و مراقبت های اضطراری قلبی عروقی منتشر شده: 21 اکتبر 2020

منابع

Discussion[View | Edit]

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.