Companion-plant-peppers.png

CCAT'nin Yükseltilmiş Bahçe Yataklarının yakın zamanda tamamlanmasıyla birlikte , CCAT, yatakların içine refakatçi bitkiler dikmenin mükemmel bir fikir olacağını düşündü. Engr305 projemin bir kısmı, hangi bitkilerin ekileceğine dair bir plan tasarlamak ve hangi bitkilerin birlikte iyi çalıştığını görmek için araştırma yapmaktı. CCAT, bir sebze bahçesi için alana sahip olmaktan dolayı çok heyecanlı, şu an itibariyle sebze yetiştiriciliği için gerçek bir arsa yok.

Tamamlayıcı ekim, meyve ve sebzeler gibi birlikte yetiştirmenin faydalı bir yoludur. CCAT, Bahçe Yatakları içindeki küçük alanı olabildiğince fazla yiyecek üretmek için kullanmak istiyor. CCAT'a evde yetiştirilen bazı iyilikler sağlamak için yataklarda refakatçi dikim kullanımı yapılacaktır.

Tamamlayıcı Dikim Hakkında Biraz Araştırma

Tamamlayıcı Dikim Nedir?

İnsan ilginç yaratıklar. Ortak çıkarlara dayalı olarak birbirimizle ilişki kurma eğilimindeyiz. Bitkiler insanlara çok benzer; benzerliklere dayalı olarak birbirleriyle ilişki kurma eğilimindedirler. Tamamlayıcı ekim, ilişkilerimizin birbirimizle olan anlayışıdır. Bu bahçıvanlar, bahçıvanlar ve çiftçiler tarafından geliştirilmiştir. Tamamlayıcı fiziksel talepleri olan bitkilerin bir araya yerleştirilmesidir. Eş dikim kullanılıp kullanılmayacağına karar verilirken birçok şeyin dikkate alınması gerekir. Örneğin, fideyi dikmeye karar verdiğiniz belirli bir bitki çeşidinden kaç tanesini kullanmayı seçtiğiniz kadar kritiktir.Arkadaş bitkileri diktiğiniz yakınlığı anlamak önemlidir, çünkü onların birbirlerini kalabalıklaştırmalarını istemezsiniz.

Mutlu ve Sağlıklı Bitkiler

Bitki topluluğundaki hemen hemen tüm bitkilerle kullanılabilen çeşitli farklı bitkiler vardır. Bu bitkilere Her Yerde Faydalı Etki denir. Bitkilerin mutlu ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için birbirinin kendine has özellikleri veya yardımları vardır. Bu bitkiler şunları içerir:

 • Melisa Otu - Kendi çevresinde faydalı bir atmosfer oluşturmak ve arıları çekmek için kullanılır. Limon Otu, nane ailesinin bir üyesidir.
 • Mercanköşk - Bu bitkinin çevredeki bitkiler üzerinde olumlu etkisi vardır.
 • Kekik - Bu bitkinin çevredeki bitkiler üzerinde de olumlu etkileri vardır.
 • Isırgan otu (Urtica dioica) - Bu bitki bitki olarak kullanıldığında "Komşu bitkilerin bozulmaya karşı daha dirençli olmasına yardımcı olur." Çay olarak kullanıldığında bitki büyümesine yardımcı olur ve bitkilerin gücünü korur.
 • Valerian - Bu bitki topraktaki fosfor aktivitesini uyarmaya yardımcı olur. Sağlığa ve hastalığa dayanıklı bitkileri destekler.
 • Papatya - Bünyesinde kalsiyum, kükürt ve potas konsantre eder. Kireç uzmanı.
 • Karahindiba - Küçük miktarlarda kullanılmalıdır, çoğu sebzeye yardımcı olur.
 • Meşe Ağacı - Özel bir çayda, bitkilerin zararlı hastalıklara karşı direnmesine yardımcı olur.

Sağlıklı bitkileri korumanın en iyi yollarından biri, onları dikerken kullanılan aralığın farkında olmaktır. Yaprakların birbirine zar zor değmesine izin veren bitki. Bu, refakatçi arkadaşların gerçek arkadaş olmalarını sağlayacaktır.

Unutulmaması gereken bir diğer önemli husus da toprağınızın kalitesidir. Isırgan otu, bitki büyümesine yardımcı olacak mikrobiyal yaşamı uyardığı için toprağa eklemek için mükemmel bir şeydir. Besin maddeleri tükenmiş olan toprağı yenilemenin birçok yolu vardır. Biri toprağa devedikeni ekmek; bu, üst toprağı zenginleştirmeye yardımcı olmak için alt topraktan besinleri getirecektir.

Bitki ve Toprağın Beslenmesi

Tamamlayıcı Dikim, tarihsel olarak ürün rotasyonu olarak anılmıştır. Genellikle önce ağır besleyiciler ekilir, ardından ağır besleyiciler gelir. Bu, hem bitkilerin hem de insanların topraktan verdikleri kadarını almaya katıldığı bir tür geri dönüşüm programıdır. Ağır verenler dikildikten sonra bahçeye hafif yemlikler eklenir. Mısır, domates, kabak, marul ve lahana gibi yediğimiz sebzelerin çoğu ağır besleyicilerdir. Bu sebzeler topraktan çok miktarda nitrojen alır; bu nitrojeni değiştirmek için ağır vericilerin de ekilmesi gerekir. Ağır vericiler nitrojen sabitleyici bitkiler veya baklagillerdir. Ağır vericiler arasında bezelye, fasulye, yonca, yonca ve fiğ gibi bitkiler ile bakla bulunur. Şalgam, tatlı patates ve yeşil biber gibi ürünler de dahil olmak üzere tüm kök bitkileri hafif besleyiciler olarak kabul edilir.

Bitkiler Aralığının Belirlenmesi

Bahçenizde hangi bitkilere sahip olmak istediğinize karar verirken dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Aşağıda bazı yararlı bahçe teknikleri listelenmiştir.

Sınır Bitkileri

Sınır bitkileri becerilidir çünkü bahçenin etrafına dikilirler, köstebekleri ve diğer istenmeyen bahçe yaratıklarını uzaklaştırırlar. Bazı yararlı sınır bitkileri şunları içerir: Hint fasulyesi, nergis, nergis, scilla ve üzüm sümbülü. Civanperçemi, yolların arasına dikildiğinde son derece iyi çalışır. Bir bitki bahçesinin kenarına ekildiğinde, bitkilerdeki uçucu yağların büyümesini iyileştirmeye yardımcı olur.

Yakalama Kırpma

Bu basitçe hızlı olgunlaşan bitkiler dikmek anlamına gelir. Örneğin domates yetiştirirken yanına biraz havuç veya turp koyun, böylece daha erken hasat edebilirsiniz.

İklim

Her yer farklıdır. Yaşadığınız yerde ne tür mevsimlerin olduğunu ve ortalama yağışınızın ne olduğunu dikkate almakta fayda var. En iyi sonuç için, bölgeniz için önerilen bitkileri araştırın. Bulunduğunuz iklimde başarılı üretici olmanın eşiğinde olan bitkilerle deneyler yapmak yine de eğlenceli. Bazen sizin ikliminizde başarılı olmalarına yardımcı olmak için mini bir iklim yaratmak ilginç olabilir.

Don

Çoğu zaman sebzeler, dondan ne kadar iyi kurtulacaklarına göre sınıflandırılır. ABD Tarım Bakanlığı, bitkileri dondan nasıl kurtulacaklarına göre sınıflandırmak için bir sistem oluşturdu;

 • Hardy veya soğuk mevsim mahsulleri, orta ila şiddetli donlardan sağ kurtulur.
 • Yarı dayanıklı sebzeler hafif donlardan kurtulur. Tohumlar nispeten düşük sıcaklıklarda çimlenir ve son donma tarihinden 2 ila 3 hafta önce ekilebilir.
 • İhale veya sıcak mevsim mahsulleri donun insafına kalarak ölecek. Fidanları hayatta kalamaz.

birlikte kırpma

Bu, refakatçi ekiminin gerçekten kalbidir. Bu, aynı bitkiden iki tanesinin aynı alana dikilmesi fikridir. Bu, küçük bir bahçeye sahip olmanızı ve yetiştirmeyi planladığınız tüm sebzeleri yetiştirmenizi sağlar. Çoğu zaman, hızlı olgunlaşan şeyleri yavaş olgunlaşan şeylerin yanına yerleştirmek en iyisidir; bu, hızlı olgunlaşan ürünleri hasat ettikten sonra, yavaş olgunlaşan ürünlerin yayılmak ve büyük bir üretici haline gelmek için zamanı olacak şekildedir.

pH

pH, basitçe bir şeyde ne kadar asitlik veya alkaliliğin yoğunlaştığının göstergesidir. Bu, birimlerle ifade edilir. Genellikle bahçecilik biliminde toprağın kalitesini belirtmek için kullanılır. Toprak asitliği, aktif ve potansiyel olmak üzere iki farklı tipte gösterilir. Bu, hidrojen iyonlarının (H+) konsantrasyon durumunun hidroksil iyonlarının (OH-) durumundan daha fazla olduğu zamandır. İkisi arasındaki denge eşit olduğunda, tarafsızlık denen şeye sahip olursunuz.

Aktif toprak asitliği, H iyonlarının Oh iyonlarına göre fazlalığını temsil eder. Bu, pH ölçeğinde pH birimlerinde ifade edilir. Ölçekte 7, tarafsızlığı temsil eder; daha yüksek herhangi bir şey alkalinite anlamına gelir ve daha düşük herhangi bir şey toprağınızın asidik olduğu anlamına gelir.

Ardışık Dikim

Bu, topraktaki kompost veya gübreden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır. Brüksel lahanası, lahana, karnabahar, kereviz, kereviz, pazı, salatalık, hindiba, alabaş, pırasa, marul, ıspanak, kabak, tatlı mısır ve domates gibi ağır besleyiciler ekin. Bu bitkiler yeni çürümüş gübre ile toprağa ekilmelidir. Bu ağır besleyiciler ekildikten sonra pancar, havuç, turp, şalgam ve şalgam gibi hafif besleyiciler ekilerek takip edilir. Baklagiller, ekmeniz gereken son şeylerdir. Bu bitkiler toprağa nitrojeni geri kazandıracaktır.

ne ekmeli

SebzesahabelerAntagonistler
KuşkonmazDomates, Maydanoz ve Fesleğen
FasulyePatates, Havuç, Salatalık, Karnabahar, Lahana, Yaz Tuzlu, diğer birçok sebze ve otlarSoğan, sarımsak, glayöl, frenk soğanı
Fasulye, ÇalıPatates, Salatalık, Mısır, Çilek, Kereviz, Yaz TuzlusuSoğanlar
Fasulye, KutupMısır, Yaz Kokulu, AyçiçekleriSoğan, Pancar, Alabaş, Lahana
PancarSoğan, AlabaşKutup Fasulyesi
Lahana Ailesi (lahana, karnabahar, lahana, alabaş, brokoli)Aromatik bitkiler, patates, kereviz, dereotu, papatya, adaçayı, nane, biberiye, pancar ve soğanÇilek, domates ve sırık fasulyesi
HavuçlarBezelye, Yaprak marul, frenk soğanı, soğan, pırasa, biberiye, adaçayı domatesDereotu
KerevizPırasa, domates, Çalı Fasulyesi, Karnabahar ve Lahana
Frenk soğanıhavuç, domatesBezelye, Fasulye
MısırPatates, Bezelye, Fasulye, Salatalık, Kabak, Kabak
PatlıcanFasulye, Patates
PırasaSoğan, Havuç, Kereviz
MarulHavuç ve Turp, Çilek, Salatalık, Soğan
Soğan (ve sarımsak da!)Pancar, Çilek, Domates, Marul, Yaz Tuzlu Pırasa, PapatyaBezelye, Fasulye
MaydanozDomates, Kuşkonmaz
MaydanozDomates, Kuşkonmaz
bezelyeHavuç, Şalgam, Turp, Salatalık, Mısır, Fasulye, Çoğu Sebze ve BitkiSoğan, Sarımsak, Glayöl, Patates ve Frenk Soğanı
PatatesFasulye, Mısır, Lahana, Yabanturpu, Kadife Çiçeği, PatlıcanKabak, Kabak, Salatalık, Ayçiçekleri, Domates, Ahududu
KabaklarMısırPatates
TurpBezelye, Nasyurtiums, Marul, Salatalık
soya fasulyesiHer şeyle büyür, her şeye yardımcı olur
IspanakÇilekler
KabakNasturtiums, MısırPatates
ÇileklerÇalı Fasulyesi, ıspanak, hodan, marul, soğanLahana
ayçiçekleriSalatalıklarPatates
DomatesFrenk soğanı, Soğan, Maydanoz, Kuşkonmaz, Kadife Çiçeği, Nasturtiums, HavuçAlabaş, Patates, Rezene, Lahana
Şalgambezelye

notlar


Discussion[View | Edit]

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.